km

POLECANE MIEJSCA

Odkryj najciekawsze zakątki i atrakcje turystyczne w Województwie Małopolskim.
Miejsca, które musisz odwiedzić!

Izba Regionalna w Męcinie

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Muzeum Parafialne w Limanowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Izba Regionalna w Kamienicy

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jurkowie

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Niezbędnik Podróżnego

Nasi redaktorzy dopełniają wszelkich starań, aby zamieszczone informacje na stronie iMałopolska.pl były aktualne.
Więcej

Pomoc

Szukasz pomysłu na podróż, numerów kontaktowych, informacji turystycznej
Więcej

Bieżąca aktualizacja

Dopełniamy wszelkich starań, aby zamieszczone informacje były aktualne.
Więcej

Polecenia

Podróżuj w niesamowite miejsca polecane przez innych.
Więcej

To powinieneś wiedzieć!

Najczęściej zadawane pytania

Do produktów tradycyjnych z terenu powiatu limanowskiego zalicza się:

1.suskę sechlońską

I tak suska sechlońska to owoc pokryty pomarszczoną skórką, na przekroju otoczony mięsistym miąższem,  koloru ciemnobrązowego, przechodzącego w czarny. Smak słodki, z wyczuwalnym posmakiem wędzenia, właściwy dla produktów wędzonych. Zapach charakterystyczny dla produktów wędzonych z aromatem dymu z drzewa użytego do wędzenia.

2. łukowicką śliwkę suszoną

Łukowicka śliwka suszona to owalny owoc z miękkim i soczystym miąższem. Owoce pokryte szadzią. Biała szadź, która chroni owoc przed wyschnięciem, jest zmywalną wydzieliną. Można również zauważyć charakterystyczną dla śliwek „bruzdę” przebiegającą po stronie brzusznej owocu (od zagłębienia przyszypułkowego do śladu posłupkowego). Oddziela ona wyraźnie stronę brzuszną od grzbietowej owocu i dzieli go na dwie części. Warto zaznaczyć, iż głębokość i szerokość bruzdy w wypadku śliwki węgierki jest raczej niewielka w porównaniu np. do renklody. Barwa granatowa lub fioletowa, po przekrojeniu odsłania się zielonozłocisty miąższ oraz brązowozłota pestka.

3. jodłowicki kołacz z serem 

Jodłowicki kołacz z serem ma okrągły kształt z widocznym uwypukleniem z sera, skórka o barwie złocistej, miąższ z sera zrumieniony od złocistego do jasnobrązowego. Kolor otok – złocisty do jasnobrązowego; na przekroju – widoczna warstwa sera. Właściwy dla ciasta drożdżowego, ser lekko słodki, niekwaśny z wyczuwalnym aromatem charakterystycznym dla sera. Ser używany do kołacza jest wysokiej jakości, dobrze odciśnięty z nieznaczną ilością serwatki.

4. chleb męciński

I czwarty z produktów, a więc chleb męciński, gdzie skórka dolna jest przypieczona, z wierzchu porowata, lekko rozerwana, posypana pszenną mąką razową. Chleb ten jest okrągły, na przekroju owalny. Porowaty, skórka chrupka, miękisz elastyczny z widocznymi pęcherzykami powietrza. Charakterystyczny dla tego rodzaju pieczywa. Wyczuwalny zapach mąki razowej i zapach używanego do opalania pieca drewna jodłowego i bukowego.

Produkty tradycyjne to produkty rolne, środki spożywcze oraz napoje spirytusowe przeznaczone do spożycia przez ludzi, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane. Produkty tradycyjne dzięki niezmiennej od lat recepturze wytwarzania, gwarantującej wyjątkowe cechy i właściwości wyrobu mogą ubiegać się o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Lista Produktów Tradycyjnych (LPT) jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także skarbnicą informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych walorów najstarszych przysmaków. Prowadzenie Listy Produktów Tradycyjnych opiera się na identyfikacji i promocji produktów zakorzenionych w tradycji, produkowanych przez lokalne społeczności, lecz mało rozpowszechnione.

Więcej informacji na temat tradycyjnych produktów znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce: Jakość żywności –> Produkty regionalne i tradycyjne.

W zakres pierwszej pomocy przedmedycznej wchodzą takie czynności jak (istotna kolejność):

 1. zabezpieczenie miejsca wypadku

Zabezpieczenie miejsca wypadku ma na celu ochronę zarówno poszkodowanego, ratownika, jak i osób trzecich (gapiów, innych uczestników ruchu drogowego, itp.).

Procedury zabezpieczania są zależne od sytuacji. Standardowo w wypadkach komunikacyjnych zatrzymuje się ruch na danym odcinku drogi. W tym celu na drodze, w odpowiednio oddalonym miejscu ustawia się trójkąt ostrzegawczy. Praktycznie odległość ustawienia trójkąta od miejsca zdarzenia zależy od rodzaju drogi (inna będzie na drodze gminnej, inna na autostradzie), warunków atmosferycznych, rzeźby terenu, itd. Trójkąt ostrzegawczy w razie konieczności może być zastąpiony np. samochodem, który – o ile jest dobrze widoczny – może spełniać podobną funkcję.

Jeśli niemożliwe jest wystarczające opanowanie sytuacji (płonące mieszkanie lub samochód, skażenie chemiczne, pojazd mogący zjechać ze zbocza, możliwość karambolu, itd., ale także zagrożenie wstrząsem znajdujących się wewnątrz pojazdu poszkodowanych) w miarę możliwości przystępuje się do ewakuacji poszkodowanych.

 1. sprawdzenie stanu poszkodowanego (podstawowych funkcji życiowych – krążenia, oddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów)

U pacjenta nieprzytomnego należy określić, czy oddycha, przykładając policzek nad jego usta, obserwując zarazem czy unosi się klatka piersiowa (tzw. widzę, słyszę, czuję – jeśli ratownik na policzku nie wyczuł oddechu, nie usłyszał jego świstu ani nie zobaczył unoszącej się i opadającej klatki piersiowej powinien uznać, że poszkodowany nie oddycha). Przy określaniu innych nieprawidłowości kluczowe znaczenie ma obserwacja nieprzytomnego chorego.

O ile poszkodowany jest przytomny, ratownik może spróbować zebrać wywiad – jest to istotne szczególnie przy chorobach przewlekłych (takich jak cukrzyca), jeśli to one spowodowały, że chory potrzebuje pomocy (np. podani glukozy).

 1. zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych

Wezwania pomocy należy dokonać po ustaleniu stanu poszkodowanego, ale przed rozpoczęciem udzielania pomocy (bezwzględnie dotyczy to resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale można poświęcić 1 minutę na opatrzenie obrażeń bezpośrednio zagrażających życiu, jak krwotok, czy wstrząs) lub – o ile to możliwe – równocześnie (np. prosząc przechodnia, aby zrobił to za ratownika).

Zwykle zawiadamia się pogotowie ratunkowe, ale można także powiadomić straż pożarną i policję w przypadku wypadku drogowego.

Numery alarmowe w Polsce
Policja 997
Straż pożarna 998
Pogotowie ratunkowe 999
Jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy 112
MOPR, WOPR, GOPR i TOPR 985 lub 601 100 100

Przy zgłaszaniu wezwania należy podać (istotna kolejność):

 1. miejsce zdarzenia;
 2. rodzaj zdarzenia (wypadek drogowy, wypadek w pracy, etc.);
 3. liczbę poszkodowanych;
 4. stan poszkodowanych;
 5. imię i nazwisko wzywającego pomocy;
 6. numer telefonu, z którego dzwonimy.

Po podaniu wszystkich informacji należy poczekać na dodatkowe pytania dyspozytora i potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

 1. prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe
 2. wykonanie pozostałych/innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego
 3. ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (jedynie jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i zaistniała potrzeba pozostawienia go bez opieki na dłuższy czas)

Obowiązek udzielania pomocy reguluje prawo. W Polsce, konsekwencje prawne za zaniechanie takiej pomocy przewiduje art. 162 kk.:

 • 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 • 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

 

Co roku w miesiącu sierpniu Klub Sportowy Gravity Revolt wraz z KS Limanowa Forrest oraz Miasto Limanowa organizują wielkie święto rowerowe na Łysej Górze. Specjalnie wyznaczona trasa pozawala sympatykom mocnych wrażeń na sprawdzenie swoich umiejętności. Emocjom nie ma końca! Zapraszamy więc wszystkich turystów mocnych doznań do Limanowej na niezapomniane chwile i przeżycia!

Oczywiście, że tak. Punkty gastronomiczne są ogólnie dostępne i łatwe w namierzeniu na terenie całego powiatu limanowskiego. Zapraszamy więc wszystkich turystów do korzystania z bazy gastronomicznej Limanowszczyzny.

Na terenie powiatu limanowskiego znajduje się pokaźna ilość placów zabaw, orlików, boisk sportowych, stadionów, hal. To z pewnością coś dla najmłodszych lubiących ruch. W powiecie znajdują się także stadniny koni, korty tenisowe, basen, skatepark, ścianka wspinaczkowa. A dla sympatyków zimowego szaleństwa z pewnością dobrze przygotowane stacje narciarskie, które spełnią najśmielsze oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających turystów, zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych.

Może zdarzyć się, że jeśli sami nie ucierpimy podczas burzy, piorun trafić może w osobę przebywającą niedaleko nas. Mamy wtedy obowiązek podjęcia próby pomocy takiej osobie. Posiadając podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz reagując odpowiednio szybko, możemy uratować komuś życie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

 1. Sprawdź, czy poszkodowany znajduje się w bezpiecznym miejscu – nie leży w terenie stromym, narażonym na spadanie kamieni itp.
 2. Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny.
 3. Zadzwoń po pomoc, wybierając numer 601 100 300 lub 112 i przekaż ratownikowi możliwie jak najdokładniejsze informacje odnośnie stanu poszkodowanego i miejsca wypadku.
 4. Jeśli poszkodowany oddycha, kontroluj jego stan i zabezpiecz go przed wychłodzeniem.
 5. Jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij akcję reanimacyjną:
 6. a) sprawdź, czy w jamie ustnej poszkodowanego nie ma żadnych przedmiotów (np. resztek jedzenia), jeśli są – wyjmij je,
 7. b) przybliż policzek do ust poszkodowanego, obserwując klatkę piersiową. Jeśli przez 10 sekund nie wyczujesz oddechu, rozepnij ubranie, połóż splecione obie dłonie na środku klatki piersiowej i rozpocznij masaż serca. Po serii 30 naciśnięć na klatkę piersiową udrożnij drogi oddechowe (odchylając lekko głowę do tyłu) i wykonaj 2 wdechy. Kontynuuj akcję reanimacyjną do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub przybycia ratowników.

Nawet przy szybko podjętej decyzji o powrocie, burza może zastać nas w niebezpiecznym terenie. W takich przypadkach należy przerwać schodzenie i poszukać możliwie najbezpieczniejszego schronienia.

1. Z pewnością unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew.

2. Oddal się od cieków wodnych (np. wody spływającej żlebem) oraz metalowych ułatwień (łańcuchów, drabinek), stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego.

3. Będąc przy skałach, nie opieraj się o nie. Oddal się od skały o co najmniej metr.

4. Ukucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe, odizoluj się od podłoża (np. plecakiem).

5. Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób.

Za każdym razem gdy stracimy orientację w terenie nie wolno panikować. Nic to nam nie pomoże, a w dodatku nie da się wtedy logicznie myśleć. Za każdym razem stosujemy ten sam sposób postępowania:

– obieramy kierunek, który uważamy za najlepszy,

– idziemy cały czas w tym kierunku nie zbaczając z trasy

– gdy dojdziemy do jakiegoś charakterystycznego punktu staramy się ustalić nasze położenie.

Wybierając się w góry pamiętaj o załadowaniu telefonu komórkowego i zapisaniu istotnych numerów ratunkowych!

Z pewnością numer alarmowy 112 powinien pamiętać każdy. Warto zapamiętać także nr do GOPR 985 lub 601 100 300.

Wszystkie informacje dotyczące terminów organizowanych imprez można uzyskać początkiem każdego roku kalendarzowego, wtedy też zarówno powiat limanowski jak i poszczególne miasta i gminy wchodzące w skład powiatu tworzą tzw. harmonogram/kalendarz  imprez na dany rok. Poza tym zachęcamy do śledzenia na bieżąco stron internetowych urzędów oraz lokalnych portali informacyjnych, z których na pewno każdy turysta dowie się o interesującej go imprezie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Największym wydarzeniem kulturalnym na Limanowszczyźnie z pewnością jest Limanowska Słaza. Wydarzenie to, już z 42. letnią tradycją, wzbudza wśród mieszkańców poczucie dumy i radości.

Limanowska Słaza trwa 4 dni (czwartek, piątek, sobota, niedziela) i jest organizowana w miesiącu listopadzie. Festiwal ten to prezentacja najcenniejszych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych. To ważne wydarzenie kulturalne całego regionu. W ciągu 4 dni festiwalu przez scenę domu kultury przewija się ponad 600 wykonawców występujących w zespołach regionalnych, kapelach, grupach śpiewaczych i obrzędowych oraz indywidualnie jako śpiewacy, gawędziarze, instrumentaliści. Artyści w wieku od kilku lat do kilkudziesięciu ( 80-90 lat). W ciągu tych 4 dni odbywają się prezentacje najcenniejszych autentycznych  wartości kultury ludowej powiatu limanowskiego. Laureaci w poszczególnych kategoriach określonych regulaminem otrzymują nagrody finansowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów.

Z pewnością, każdy Turysta odwiedzający powiat limanowski uzyska wszystkie niezbędne informacje w limanowskim Centrum Informacji Turystycznej, potocznie nazywanym buzodromem, który mieści się w samym centrum Miasta, a dokładnie na limanowskim rynku obok wszystkim znanej fontanny.

Adresatami działań Centrum są zarówno turyści zwiedzający powiat, którzy znajdą tu informacje na temat bazy noclegowej, gastronomicznej, turystycznej czy przyrodniczej, jak i mieszkańcy, którzy pragną zdobyć informacje o naszym regionie. W zakres usług teamu informatorów CITu wchodzi bezpłatne poradnictwo turystyczne, dotyczące atrakcji turystycznych województwa małopolskiego, powiatu limanowskiego oraz miast i gmin wchodzących w jego skład, infrastruktury turystycznej oraz wiadomości o aktualnych wydarzeniach kulturalno-turystycznych, które odbywają się w regionie. Turyści mogą uzyskać informacje osobiście, telefonicznie, pocztą elektroniczną i tradycyjną.

Dodatkowo, każdy Turysta może liczyć na otrzymanie bezpłatnych materiałów tj. przewodniki turystyczne, foldery, mapy województwa, mapy powiatu, informatory turystyczne i wydawnictwa specjalistyczne. Listę tą uzupełniają materiały promocyjne przekazywane przez instytucje współpracujące z centrum. Oprócz wspomnianych wyżej materiałów w CIT znajduje się obszerna ilość książek na temat zarówno poszczególnych gmin powiatu limanowskiego, jak i gmin sąsiednich. Będąc w CIT turyści mogą również skorzystać z bezpłatnych stanowisk internetowych. Placówka jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W sezonie letnim centrum obsługuje turystów siedem dni w tygodniu.

Limanowski buzodrom stał się również galerią wystawienniczą i estradą folklorystyczną, na której to od wiosny do jesieni prezentują się wszystkie gminy powiatu limanowskiego.

Oprócz tego potrzebne informacje można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Limanowej, w Wydziale Promocji, Kultury i Turystyki. Na stronie urzędowej Powiatu znajdują numery kontaktowe.

Pomocną informacją służą również Wydziały Promocji w poszczególnych gminach i miastach na terenie powiatu limanowskiego.

Dodatkowe informacje nt. atrakcji turystycznych możesz uzyskać w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, które znajduje się na limanowskim rynku,

lub telefonicznie pod numerem  +48 18 33 75 800

lub mailowo: it.limanowa@msit.malopolska.pl  /  pcit@powiat.limanowa.pl

Odpowiedź: Darmowy dostęp do internetu uzyskasz w w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej zlokalizowane na ulicy Rynek 25 34-600 Limanowa, gdzie udostępniono stanowisko komputerowe, INFOKIOSK oraz INFOMAT.

NIEZAPOMNIANE Miejsca

Sprawdź najlepsze miejsca i wydarzenia w mieście. Każdy z nich jest warty odwiedzenia i gwarantuje niezapomniane wrażenia

Cmentarz wojenny nr 365 – Tymbark

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Ks. Infułat Teofil Skalski

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Koło Gospodyń Wiejskich w Łososinie Górnej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Cmentarz wojenny nr 361 – Krasne-Lasocice

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Bazylika pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Muzeum Biograficzne Władysława Orkana – „Orkanówka” w Porębie Wielkiej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Stadnina Koni Złoty Dukat

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Barbary Męczennicy w Szyku

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Antonina Zachara – Wnękowa

0 / 5
Dodaj do ulubionych

WPISÓW Ponad

150

Użytkowników Ponad

20

ATRAKCJI

130

KATEGORII

102
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.