Ćwilin (1072 m n.p.m.) to drugi co do wielkości szczyt Beskidu Wyspowego. Nazwa góry pochodzi od niemieckiego słowa „zwilling”, tzn. bliźniak (mowa o sąsiedniej Mogielicy), a nadali ją niemieccy osadnicy w Tymbarku i Jurkowie. W literaturze można także spotkać błędną nazwę „Ćwiliń”.

Ćwilin wznosi się ponad należącymi do gminy Dobra miejscowościami: Jurków, Wilczyce i Gruszowiec oraz należącymi do gminy Mszana Dolna miejscowościami Łostówka i Kasina Wielka. Jest górą typową dla Beskidu Wyspowego – samotną, z wszystkich stron oddzieloną od sąsiednich głębokimi przełęczami. Szczególnie strome są północne jego stoki opadające do przełęczy Gruszowiec (660 m) oddzielającej go od Śnieżnicy (1006 m). W południowo-wschodnim, opadającym do Wilczyc grzbiecie niektóre mapy wyróżniają niższe wzniesienia zwane Małym Ćwilinkiem (795 m).

Polana Michurowa to pozostałość dawnego pasterstwa, zwana też „halą na Ćwilinie”. Obecnie w wyniku zarastania lasem jest dużo mniejsza. W 2000 roku z okazji obchodów Roku Milenijnego, nieopodal szlaku przy kępie buków, znajduje się drewniana kapliczka z ołtarzem. W dolnej części polany, obok resztek kamiennego szałasu, znajduje się niewielkie źródło wody. Właśnie na Polanie Michurowej Kazimierz Sosnowski miał wymyślić określenie „Beskid Wyspowy”.

Na północno-zachodnich zboczach Ćwilina odkryto w listopadzie 2001 roku podczas prac eksploatacyjnych kilka jaskiń tj.: Jaskinia Spadających Kamieni (dł. korytarza 15 m), Grota Rusałki (14 m), Schronisko Pajęcze (9 m), Schronisko Dwóch Ślimaków (6m), Schronisko w Chaszczach (2 m).

W lasach Ćwilina żyje wiele dużych ssaków, m.in. dziki, jelenie, sarny oraz borsuki. W 2010 roku potwierdzono występowanie rzadkiego w Polsce rysia. Okresowo zaglądają tutaj także wilki, bogata jest fauna ptaków. Flora także jest niezwykle interesująca. Stwierdzono tutaj występowanie m.in. podejźrzona ruto listnego – z polskich Karpat znanego tylko z około 30 stanowisk.

Z polany Michurowej i znajdującego się na niej szczytu Ćwilina roztaczają się rozległe widoki na wschód, południe i zachód, głównie na Gorce, Tatry i sąsiednie wzieniesia Beskidu Wyspowego. Przy dobrej pogodzie widoczne są: Babia Góra, Beskid Sądecki oraz znajdujące się na Słowacji: Magura Spiska, Wielki Chocz i Mała Fatra. Na samym szczycie Ćwilina znajdują się stół i ławy dla turystów. Stromy i rozległy stok Polany Michurowej jest dobrym punktem startowym dla paralotniarzy.

Przez Ćwilin prowadzi kilka szlaków turystycznych:

– niebieski – z przełęczy Gruszowiec na Ćwilin

– niebieski – z Jurkowa na Ćwilin

– żółty – z Mszany Dolnej przez Czarny Dział na szczyt Ćwilina

– rowerowy – z Mszany Dolnej przez Czarny Dział i Ćwilin do Jurkowa.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.