Jasień (1052 m n.p.m.) to trzeci co do wielkości szczyt w Beskidzie Wyspowym. Wznosi się nad miejscowościami: Półrzeczki, Szczawa, Lubomierz oraz Łętowe.

Główny grzbiet Jasienia biegnie od Krzystonowa (1020 m) do Kiczora zwanej też Kobylicą (901 m). Jasień ma dwa wierzchołki: właściwy (1052 m) oraz znajdujący się na północ od niego niższy, zwany Kutrzyca (1051 m). Między nimi znajduje się widokowa polana Skalne, na której stoi jeden z nielicznych w Beskidzie Wyspowym szałasów. Od głównego wierzchołka w południowym kierunku poprzez Miznówkę, Przełęcz Przysłopek i Myszyce do przełęczy Przysłop (750 m) odchodzi boczny grzbiet, którym Beskid Wyspowy łączy się z Gorcami. Przez Jasień przebiega dział wodny między zlewniami Raby, a Dunajca. W zlewni Raba znajdują się potoki spływające z jego stoków zachodnich i północnych: Potok Dudów, Potok Surmów, Butorowy Potok, Łososina, Upleziony Potok, Potok Tromiska. W zlewni Dunajca jest spływający ze stoków południowo-wschodnich Potok na Piekle.

W okresie przeludnienia Podhala (II. połowa XIX wieku do końca II wojny światowej) pod uprawę lub pasterstwo wykorzystywano każdy nadający Siudo tego skrawek ziemi. Na Jasieniu w wielu miejscach las wyrąbano pod polany. Z czasem w całych Beskidach uprawa ziemi, a później również pasterstwo na wyżej położonych obszarach, z kiepską drogą dojazdową stały się nieopłacalne. Polany samorzutnie zarastają lasem, niektóre są zalesiane. Wskutek tego zmniejsza się różnorodność biologiczna i atrakcyjność turystyczna – duże lub małe polany, ale znajdujące się na szczytach lub grzbietach gór, są bowiem doskonałymi punktami widokowymi. Na Jasieniu ostały się jeszcze m.in. takie polany jak: Polana Skalne, Łąki, Polana Folwarczna, Stasiówka, Hanulówka, Pustki, Polana Okolczyska, Polana nad Jamnym. Na polanach Jasienia wiosną zakwitają krokusy. Jasień jest jednym z niewielu miejsc w Beskidzie Wyspowym, gdzie jeszcze spotkać można te rośliny. Liczniej od krokusów wiosną na polanach Jasienia zakwita śnieżyczka przebiśniegi.

Na grzbiecie Jasienia znajdują się wychodnie skalne, z których w zimie schodzą niewielkie lawiny. Północno-wschodnie strome zbocza Jasienia pokryte głębokimi wąwozami potokó1) stanowią jedne z najbardziej dzikich i niedostępnych ostępów Beskidu Wyspowego. Z właściwego szczytu Jasienia, na którym znajduje się niewielka, zarastająca polanka, widoki ograniczone są drzewami, natomiast bardzo rozległe widoki rozciągają się z dwóch polan na jego grzbiecie.

Z Polany Skalne widać Mogielicę z jej olbrzymią Polaną Stumorgową, a na prawo od niej Cichoń, Ostrą, Modyń, Halę, Wysoki Wierch i Kiczorę Kamienicką z masztem przekaźnikowym oraz Gorce i Pieniny. Z polany Łąki na stoku łączącym Jasień z Kobylicą (przy zielonym szlaku) widoki obejmują Beskid Makowski oraz szczyty Beskidu Wyspowego: Lubogoszcz, Lubomir i Łysina, Kamiennik, Wierzbanowska Góra i znajdujący się blisko potężny Ćwilin.

Szlaki turystyki pieszej:

– żółty – Mogielica – Krzystonów – Jasień – Przełęcz Przysłop,

– zielony – Mszana Dolna – Ogorzała – Kiczora – Jasień.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.