Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) to szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, nazywany przez miejscowych „Biernatką”.

U podnóża Lubonia Wielkiego znajdują się miejscowości takie jak: Glisne, Krzeczów, Mszana Dolna, Raba Niżna, Rabka – Zaryte, Skomielna Biała i Tenczyn. Od pobliskiego Szczebla oddziela go przełęcz Glisne. W kierunku zachodnim od szczytu odchodzi długi grzbiet, a którym znajduje się Luboń Mały, dochodzi ono aż do Naprawy. Ze znajdującej się na tym ramieniu Polany Surówki, przy niebieskim szlaku widoczna jest rozległa panorama Tatr, Gorców i Babiej Góry. Wszystkie potoki spływające z masywu Lubonia Wielkiego zasilają Rabę lub jej dopływ – Smugawkę. Masyw Lubonia Wielkiego wznosi się prawie 500 m ponad dolinami tych rzek.

Na szczycie znajduje się nieduże schronisko wybudowane w 1931 roku, radiowo-telewizyjna stacja nadawcza, punkt meteorologiczny, ławki i stoły dla turystów. Widoczna z daleka sylwetka przekaźnika pozwala na bezbłędne rozpoznanie góry. Przekaźnik został wybudowany w 1961 roku w celu umożliwienia transmisji mistrzostw świata FIS w Zakopanem. Ze szczytu rozlega się panorama na północ i zachód. Na południowo – wschodnim stoku utworzono rezerwat przyrody dla ochrony największego w Beskidzie Wyspowym gołoborza oraz skałek zwanych Dziurawymi Turniami i jaskini. Ze szczytem Lubonia związane jest wiele legend i opowieści ludowych.

Góra porośnięta jest w dolnej części lasami świerkowo-jodłowymi, góra buczyną karpacką. Rozległy i silnie zalesiony Luboń Wielki stanowił w czasie II wojny światowej dobre schronienie dla partyzantów.

Szlaki turystyki pieszej:

– żółty – Perć Borkowskiego – z Rabki-Zaryte przez rezerwat przyrody. Jest to Najtrudniejszy szlak – w obrębie rezerwatu wspinaczka po skałach.

– zielony – z Rabki – Zaryte.

– czerwony – Mały Szlak Beskidzki – z Mszany Dolnej przez przełęcz Glisne.

– niebieski – z Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku.

– niebieski – z Naprawy Dolnej przez Luboń Mały i Polanę Surówki.

 

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.