Miejska Góra (716 m n.p.m.) to wznosząca się ponad miastem Limanowa góra w Beskidzie Wyspowym. Wchodzi w skład Pasma Łososińskiego, należy do jego bocznego grzbietu odbiegającego z Sałasza Zachodniego. Bardziej strome i zalesione północne stoki Miejskiej Góry odpadają do doliny potoku Skrudlak, południowe do doliny Mordarki, natomiast zachodnie – Sowlinki. Duży obszar w rejonie szczytu jest bezleśny, znajdują się na nim łąki i pojedyncze zabudowania. Dzięki temu z wierzchołka rozciąga się szeroka panorama widokowa.

Na szczycie Miejskiej Góry znajduje się wysoki krzyż, który zwany jest Krzyżem Jubileuszowym. Został on wybudowany w latach 1997 – 1999 z inicjatywy komitetu społecznego, którym kierował Ryszard Kulma. Krzyż pomalowany jest białą, odblaskową farbą, a po zmroku oświetlony czterema reflektorami. Dzięki temu góra jest rozpoznawalna z dużych odległości również nocą.

Z tarasu widokowego roztacza się panorama, która obejmuje Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, a przy dobrej widoczności także Tatry. Po przejściu natomiast kilkuset metrów od krzyża, szlakiem w kierunku północno-wschodnim, otwiera się druga panorama widokowa. Przedstawi ona zachodnią i północną część Beskidu Wyspowego, która niewidoczna jest spod krzyża – w tamtym punkcie zasłaniają ją drzewa.

Na szczyt Miejskiej Góry prowadzą szlaki turystyczne. Obok krzyża znajdują się ławki i tablica z opisem panoramy widokowej, w sezonie letnim czynny jest bufet.

Szlaki turystyki pieszej:

  • szlak niebieski: Limanowa- Miejska Góra – Sałasz – Jaworz. Szlak rozpoczyna się obok dworca PKS i początkowo prowadzi ul. Leśną pod las. Czas przejścia to około 3h,
  • szlak żółty: odchodzący pod lasem Miejskiej Góry od niebieskiego szlaku szlak żółty – Łysa Góra – szczyt Miejskiej Góry. Zatacza on pętlę i inną drogą powraca do tego samego miejsca pod lasem.

 

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.