Modyń (1029 m n.p.m.) to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego. Znajduje się na terenie pięciu miejscowości: Młyńczyska, Zalesie Zbludza, Wola Kosnowa i Kicznia. Nie jest górą typową dla Beskidu Wyspowego, gdyż tworzy trzy grzbiety:

– południowy, zakończony wzniesieniem Okrąg w Kamienicy,

– długi południowo – wschodni opadający poprzez przełęcz Cisowy Dział, Jasieńczyka, Klończyka i Spleźnię do miejscowości Jastrzębie,

– również południowo – wschodni, opadający do Łącka i zakończony wzniesieniami Piechówka i Skalica.

Pomiędzy dwa południowo – wschodnie grzbiety wcina się dolina Zakiczańskiego Potoku (dopływ Czarnej Wody). Z Modyni spływa kilka potoków uchodzących do Zbludzy, Jastrzębika lub Czarnej Wody (wszystkie są w zlewni Dunajca).Stoki północne Modyni są bardziej strome od południowych. Obecnie Modyń jest niemal całkowicie porośnięty lasem.

Ciekawostką jest występowanie na południowych stokach kilkunastometrowej Jaskini w Górze Modyń.

Rozległe widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny oraz Tatry można podziwiać z polan na południowym stoku Modyni opadającym w stronę Woli Kosnowej z przysiółków Zagronki, Wierch Góry, Carchla oraz z polan na południowym stoku Modyni opadającym w stronę Woli Kosnowej z przysiółków Zagronki, Wierch Góry, Carchla oraz z polan nad Zbludzą. Sięgają one wysoko ponad 900 m n.p.m. Dobrym punktem widokowym na Tatry jest również niebieski szlak ze Zbludzy – odcinek drogi, po którym szlak skręca do lasu.

Piesze szlaki turystyczne:

– niebieski – Przełęcz Ostra-Cichoń – Modyń

– niebieski – Zbludza – Modyń

– żółty – Łącko – Piechówka – Mała Modyń – Modyń.

 

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.