Paproć (643 m n.p.m.) to szczyt Beskidu Wyspowego. Przez miejscową ludność nazywany jest także Koszarską Górą lub Rysią Górą. Jest to wzniesienie z wyrównanym szczytem w formie obszernego płaskowyżu. Położone jest między doliną rzeki Łososina od północy, a drogą nr 28 z Mszany Dolnej do Limanowej od południa. Stoki zachodnie natomiast opadają do doliny potoku Słopniczanka, wschodnie potoku Sowlinka. Paproć wznosi się nad miejscowościami: Tymbark, Piekiełko, Łososina Górna, Koszary, Limanowa i Zamieście.

Na szczycie Paproci znajdują się otwarte polany, dzięki którym, pomimo niedużej wysokości, rozlega się panorama na Beskid Wyspowy. Panorama widokowa w kierunku od wschodu na zachód obejmuje: Kostrzę, Pasierbiecką Górę wraz z Kamionną, Pasmo Łososińskie, Ostrą, Cichoń, Przełęcz Słopnicką, Mogielicę, Łopień, Ćwilin, Przełęcz Gruszowiec i Śnieżnicę, a także miejscowości: Łososina Górna, Pasierbiec, Laskowa, Limanowa, Słopnice, Dobra i Tymbark. Przy dobrej widoczności można zobaczyć także Kraków.

Od strony Łososiny Górnej prowadzi na szczyt Paproci droga asfaltowa, miejscami bardzo stroma. Na szczycie Paproci natomiast wznosi się stalowy krzyż i kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Beskidów. Wybudowana została ona przez wiernych z okolicy, jako wotum na przełom tysiącleci. Znajduje się tam także tablica informacyjna dla turystów oraz ławki.

Co roku gmina Limanowa organizuje na Paproci spotkanie modlitewne pn. „O bezpieczne lato i czyste środowisko”.

Szlak turystyki pieszej:

  • szlak zielony: z Limanowej przez Paproć do Tymbarku

Szlaki rowerowe:

  • zaczynają się u zachodnich podnóży Paproci, przy potoku Słopniczanka. Na potoku tym u podnóży Paproci znajduje się także zespół głazów i wychodni skalnych Tabacorz (przy kładce dla pieszych).
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.