Aktywna turystyka

Przełęcz Ostra – Cichoń

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Przełęcz Ostra – Cichoń (812 m, na niektórych mapach podawana jest wysokość 820 m n.p.m.), zwana też Przełęczą pod Ostrą to przełęcz w Beskidzie Wyspowym, między Ostrą, a Cichoniem. Prowadzi przez nią droga Limanowa – Kamienica. Jedna z najwyższych przejezdnych przełęczy Beskidu Wyspowego między Ostrą, a Cichoniem. Prowadzi przez nią droga Limanowa – Kamienica. Jedna z najwyższych przejezdnych przełęczy Beskidu Wyspowego; od Starej Wsi droga wspina się przez las stromymi serpentynami (na najstromszym kilometrowym odcinku średnie nachylenie jest bliskie 8%). Różnica wysokości między centrum Limanowej, a Przełęczą Ostrą wynosi około 400 metrów. Zbocza południowe to odsłonięte stoki pół uprawnych wsi Młyńczyska.

Z przełęczy w kierunku południowym rozległe widoki na Beskid Sądecki, Gorce, wzniesienia Beskidu Wyspowego i Tatry. Nieco poniżej przełęczy niewielki parking i wiata. Można tutaj zatrzymać się na biwak samochodem czy rowerem.

Szlaki turystyczne:

– niebieski pieszy: Limanowa – Jabłoniec – Golców – przełęcz Ostra – Modyń – Kamienica,

– zielony pieszy: Łukowca – Ostra – przełęcz Ostra – Przełęcz Słopnicka – Mogielica – Dobra,

– niebieski rowerowy: z Limanowej przez Jabłoniec, Golców, przełęcz Ostrą,

– zielony rowerowy: z Limanowej przez Łukowicę, Skiełek, Okowaniec, Jeżową Wodę, Ostrą, Przełęcz Ostrą, Cichoń, Przełęcz Słopnicką i Mogielicę.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.