Aktywna turystyka

Przełęcz Słopnicka

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Przełęcz Słopnicka (759 m n.p.m.) to przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Cichoniem (929 m n.p.m.), a Zapowiednicą (763 m n.p.m.). Przez przełęcz biegnie droga ze Słopnic do osiedla Bukowina należącego do Zalesia. Przełęcz Słopnicka oraz cały grzbiet łączący Mogielicę z Cichoniem stanowią również naturalną granicę pomiędzy Słopnicami, po północnej stronie przełęczy i Zalesiem po stronie południowej.

Do lat 60. XX wieku Przełęcz Słopnicka była główną łączącą Limanową z Kamienicą. Straciła na znaczeniu po wybudowaniu połączenia przez Przełęcz Ostra – Cichoń. Przejazd przez przełęcz stał się utrudniony (brak nawierzchni asfaltowej). 2 lipca 2008 roku oficjalnie oddano do użytku zmodernizowany, ponad dwukilometrowy odcinek nowej nawierzchni asfaltowej.

Na przełęczy znajdują się ławki dla turystów, figurki i tablica z małopolskim szlakiem papieskim. Karol Wojtyła, będący zapalonym turystą, wędrował tędy po Beskidzie Wyspowym, podziwiając z przełęczy widoki. Dzięki temu, że przełęcz jest bezleśna, niezabudowana, odsłonięta na znacznej długości, rozciągają się stąd szerokie widoki. W kierunku południowo-wschodnim widok na bliski stąd Modyń i dalsze wzniesienia Beskidu Sądeckiego, w kierunku północnym na rozległą dolinę wsi Słopnice i Tymbark oraz wzniesienia Beskidu Wyspowego: Pasmo Łososińskie, Kamionna, Kostrza, Zęzów, Paproć, Łopień i Mogielica. Na wschód Ostra i pobliski Cichoń z kilkoma domami, na jego zboczach, tuż pod lasem, należącego do Zalesia przysiółka Ślagi.

Piesze szlaki turystyczne:

– zielony: Przełęcz Ostra–Cichoń – Cichoń – Przełęcz Słopnicka – Mogielica – Łopień – Dobra

– trasa narciarstwa biegowego okalająca Mogielicę. Pętlę można rozpocząc z przełęczy Słopnickiej, Półrzeczek (osiedle Mrózki), Przełęczy Rydza-Śmigłego, osiedla Podmogielica.

Trasy rowerowe:

– zielony z Limanowej przez Siełek, Okowaniec, Jeżową Wodę, przełęcz Ostrą. Stąd niebieskim szlakiem przez Cichoń, przełęcz Słopnicką na Mogielicę.

 

Fotografia przedstawia Figurkę na Przełęczy Słopnickiej.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.