Przełęcz Widoma (535 m n.p.m.) to przełęcz w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy północno-wschodnim grzbietem Kamionnej (801 m n.p.m.), a wzgórzem Cuba (596 m n.p.m.). Z Laskowej Górnej szosa serpentynami wspina się do góry i wyprowadza na Przełęcz Widoma. Na przełęczy znajduje się przystanek PKS, obok którego prowadzi niebieski szlak turystyczny z Łopusza (661 m) na Kamionną. Okolice przełęczy Widoma są dokładnym punktem widokowym . W północnym kierunku widać dolinę Sanki i Łososińskie, a pomiędzy nim, a Kamionną szczyty Ostrej i Cichonia. Przy dobrej pogodzie widoczne są Tatry.

W miejscu znajdującym się nieco na północ od przystanku, przy bocznej drodze w kierunku Cuby, od dawna zatrzymywali się kierowcy samochodów by podziwiać rozległe widoki. W parkingowe z ławkami, koszami na śmieci i dwoma tablicami przedstawiającymi opisane panoramy widokowe (na północną i południową stronę).

Szlaki turystyczne:

– Bochnia – niebieski szlak turystyki pieszej : Nowy Wiśnicz – rezerwat przyrody Kamień Grzyb – Paprotna (obok Kamieni Brodzińskiego) – Rajbrot – Łopusze – Przełęcz Rozdziele – Widoma – Kamionna (obok rezerwatu przyrody Kamionna) – Pasierbiecka Góra – Tymbark,

– szlak rowerowy z Żegociny przez Widomą drogą wzdłuż niebieskiego szlaku turystyki pieszej. W lesie na wschodnich zboczach Kamionnej szlak skręca z niej na prawo, by wkrótce połączyć się z żółtym szlakiem turystki pieszej do Żegociny.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.