Szczebel lub Strzebel 977 m n.p.m. to wybitny szczyt w Beskidzie Wyspowym. Znajdujący się tuż obok Zakopianki (S7) Szczebel wznosi się ponad miejscowościami: Mszana Dolna, Glisne, Tenczyn, Lubień i Kasinka Mała. Znajduje się w widłach Raby oraz Lubieńki i Tenczynki. Ponad Tenczyn wznosi się na 616 m n.p.m. W masywie wyróżnia się cztery wierzchołki: Czechówka (721 m n.p.m.), Szczebel (977 m n.p.m.), Mały Szczebel i Mała Góra (883 m n.p.m.).

Szczebel to góra o zalesionym wierzchołku i większej części zboczy. W północnej części, przy czarnym szlaku turystycznym, na zboczach Małego Szczebla, znajduje się jaskinia Zimna Dziura, opisywana przez geologów już w połowie XIX wieku. Lód utrzymuje się w niej czasami do lata. Wchodząc od strony północnej szlakiem papieskim z Lubnia, lub czarnym, tuż przed szczytem mija się niewielką polanę z wiatrołomami, z której rozpościera się rozległy widok na Lubomir, Lubogoszcz i dolinę Raby.

Na szczycie znajduje się pomnik poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, który był na Strzeblu dwukrotnie. Na wierzchołku znajduje się również flaga Polski. W pobliżu krzyż upamiętniający śmierć w tym miejscu księdza z Krakowa. W 2010 roku w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” na szczycie Szczebla ustawiono kilka stołów i ławek, urządzono miejsce ogniskowe oraz umieszczono mapę powiatu myślenickiego. W maju 2010 roku, niedaleko szczytu, przy czarnym szlaku z Lubnia z inicjatywy ludzi uprawiających paralotniarstwo powstało miejsce, z którego przy dobrej pogodzie mogą startować paralotnie.

Wschodnie zbocze Szczebla jest bardzo strome, gwałtownie opada ku dolinie Raby. Znajdują się w nim kilkunastometrowej wysokości wychodnie skalne w formie ścian i progów.

Szlaki turystyki pieszej

– czarny – Lubień – Mały Szczebel – Szczebel – Kasinka Mała,

– zielony – Szczebel – przełęcz Glisne – Raba Niżna.

 

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.