Instytucje kultury

Izba Regionalna w Męcinie

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Izba Regionalna w Męcinie posiada swoją siedzibę w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Konstytucji 3-go Maja. Izba ta jest niezwykłym miejscem pielęgnowania kultury, o którym wie niewielu mieszkańców samego powiatu limanowskiego.

Obecnie Izba Regionalna to miejsce ekspozycji zbiorów etnograficznych gromadzonych od lat przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie, a pozyskanych od mieszkańców regionu, którzy zachowali przedmioty po swoich przodkach i teraz postanowili je przekazać na rzecz młodszych pokoleń. To właśnie starsi mieszkańcy wsi przekazali szczegółowe informacje na temat zastosowania zebranych przedmiotów w życiu codziennym, czy też sposobu ich wykonania.

W Izbie Regionalnej znajdują się przedmioty życia codziennego mieszkańców Męciny i okolic. Nie brakuje tam starych garnków, naczyń, butelek, wag i innych, nieznanych już i nieużywanych przedmiotów gospodarstwa domowego. Są wśród nich prawie wszystkie przedmioty związane z chlebem. Możemy oglądać tutaj cepy, które niegdyś służyły do młócenia zboża. Niezwykle cennym okazem jest żarno, które służyło do produkcji mąki. Są tutaj również takie sprzęty, jak: dzieża, czyli naczynia służące do rozczyniania mąki i wyrastania ciasta chlebowego, słomianki i łopata, na której wsadzano bochenki do pieca.

Są także dawne ubiory, święte obrazy, dawny piec kuchenny, służący nie tylko do ogrzewania izby, ale także wypieku chleba. Są narzędzia tkackie, kufry i najprzeróżniejsze urządzenia i niezbędne przedmioty używane w gospodarstwach domowych np. balia, magiel, kosze i koszyki wiklinowe, stare łóżko wraz z kołyską dla dziecka, a nawet cenny gramofon.

Wśród przedmiotów, którymi posługiwały się dawniej kobiety można wyróżnić licznie zgromadzone żelazka, tarki do prania, kołowrotek do przędzenia wełny, masielnicę. Izba może pochwalić się również lampami naftowymi; szlufankiem ze starej plebanii w Męcinie po ks. Stanisławie Margosiaku; lustrem pochodzącym z ,,Kuśnierzówki” z domu rodzinnego męża Pani Stanisławy Oleksy – członkini KGW Męcina (która z wielkim zaangażowaniem oprowadziła ekipę Stowarzyszenia Razem dla Regionu po Izbie Regionalnej) oraz kasetką, która zawierała przyrządy służące chłopom do golenia.

Na samym środku sufitu Izby wisi materiałowy pająk zrobiony podczas warsztatów zorganizowanych właśnie w Izbie Regionalnej w Męcinie. Wnętrza domów naszych przodków ozdabiane były m.in. właśnie takimi pająkami. Pająk musiał być lekki, tak, by po wejściu do domu widać było jak się kręci. Dekoracje te nawiązywały do znanych wcześniej bożonarodzeniowych podłaźniczek, czyli zielonych gałęzi zdobionych opłatkami i owocami oraz kulistych, klejonych z opłatka światów. Niektóre formy pająków przypominały świeczniki, żyrandole i ozdoby widziane w kościołach i dworach.

W Izbie możemy dostrzec także bardzo cenną budowlę, czyli odtworzony Stary Kościół w Męcinie pw. Św. Antoniego Opata wykonany przez mieszkańca wsi – Pana Piotra Wójcika. Kościółek wykorzystywany jest przez Panie z KGW do asysty podczas, gdy udają się na uroczystości Zaśnięcia Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Izbie spotkamy także palmę wielkanocną, gwiazdę kolędniczą, szopkę bożonarodzeniową, a także wiele własnoręcznych prac wykonanych przez same Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie, w tym także różnego rodzaju kwiaty z bibuły. Jedna ze ścian Izby Regionalnej zagospodarowana została w celu przedstawienia dorobku oraz sukcesów Pań z KGW. Na ekspozycji możemy podziwiać wszelkiego rodzaju dyplomy, wyróżnienia oraz podziękowania indywidualne i grupowe za pracę na rzecz kultywowania tradycji regionu.

Na kolejnej ścianie możemy dostrzec wiszący strój ludowy, którego wzór został zaczerpnięty ze Skansenu w Nowym Sączu. Strój taki ubierany był przez nasze babki na wielkie święta np. odpust parafialny czy tez dożynki. Strój, który wisi aktualnie w Izbie Regionalnej należał do nieżyjącej już członkini KGW w Męcinie Śp. Pani Haliny Wójcik.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich serdecznie zapraszają mieszkańców powiatu limanowskiego, a także wszystkich turystów odwiedzających nasz region, jednocześnie zainteresowanych kulturą ludową, do odwiedzenia Izby Regionalnej w Męcinie. W Izbie tej zostało zgromadzonych wiele eksponatów z minionych lat, stanowiących wspaniałą pamiątkę tego, jak wyglądały dawniej izby mieszkalne, czy jakimi narzędziami się posługiwano. O tym wszystkim Panie z Koła opowiadają gościom zwiedzającym to małe, ale jakże cenne ,,muzeum”.

  • Osoba Stanisława Oleksy
  • Adres Męcina 504
    34-654 Męcina
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.