Instytucje kultury

Muzeum Biograficzne Władysława Orkana – „Orkanówka” w Porębie Wielkiej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Muzeum Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, zwane „Orkanówką” to miejsce, w którym wychowywał się, mieszkał i pracował Władysław Orkan. Muzeum mieści się w drewnianym budynku, który wzniesiony został w latach 1903 – 1906 w stylu zakopiańskim. Budynek jest drewniany, konstrukcji zrębowej, z przeszkloną werandą, nakryty wysokim i stromym dachem przyczółkowym z okapem przyzbowym, z facjatami, pokryty gontami. Szerokofrontowy, na planie prostokąta, parterowy, z zagospodarowanym poddaszem. Wnętrze ozdobione dekoracją malarską wykonaną przez J.Bulasa.

Zbiory muzealne ilustrują życie i twórczość literacką Władysława Orkana (1875-1930). W „Orkanówce” prezentowana jest ekspozycja stała, na którą składa się wyposażenie jadalni, pracowni z biblioteką i sypialni Orkana oraz kuchnia i izba jego matki, w których zgromadzono zabytki kultury materialnej górali zamieszkujących wsie na północnych stokach Gorców.

Ekspozycja ukazuje wyposażenie domu: oryginalne pamiątki po Władysławie Orkanie jak np. obrazy, książki, listy. Ponadto wzbogacają ją XIX-wieczne eksponaty z zakresu etnografii pokazujące ludowe stroje, meble, narzędzia rolnicze i gospodarstwa domowego, a także przedmioty związane z kultem religijnym i obrzędowością.

Muzeum to  znajduje się przy zielonym szlaku z Niedźwiedzia na Turbacz – 3,5 km od wsi – w przysiółku Zagronie na zboczu Pustki (760 m n.p.m). Wpisane jest na Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego, regionu Pogórza Beskidzkiego.

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
9.00 - 15.00 9.00 - 15.00 9.00 - 15.00 9.00 - 15.00 9.00 - 15.00 9.00 - 15.00 -
  • Adres Muzeum Biograficzne Władysława Orkana "Orkanówka"
    Poręba Wielka 109
    34-735 Niedźwiedź
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.