Małopolska Administracyja

Gmina Jodłownik

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Gmina Jodłownik to gmina wiejska, znajdująca się w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. W latach 1975 – 1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.

Stanowisko wójta gminy Jodłownik spełnia Paweł Stawarz.

Sołectwa Gminy Dobra: Jodłownik, Góra Świętego Jana, Janowice, Kostrza, Krasne-Lasocice, Mstów, Pogorzany, Sadek, Słupia, Szczyrzyc, Szyk oraz Wilkowisko.

Gminy sąsiadujące z gminą Jodłownik to: Dobra, Limanowa, Łapanów, Raciechowice, Tymbark, a także Wiśniowa.

Gmina Jodłownik zajmuje powierzchnię ponad 70 km².

Jodłownik kiedyś był wsią rycerską porośniętą przez lasy jodłowe, którym zawdzięcza swą nazwę. O tym, że strony te były zamieszkałe przez wybitne rody, świadczą pozostałości dworów. Na przykład dwór w Słupi, który zrekonstruowany zachował się do dnia dzisiejszego oraz pozostałości dawnego dworu jodłownickiego Romerów. Etnograficznie mieszkańcy gminy Jodłownik należą do Lachów Szczyrzyckich, których folklor od kilkudziesięciu lat prezentuje zespół „Szczyrzycanie”.

W odległości 4 km od Szczyrzyca, w centrum wsi zachował się zabytkowy drewniany kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1585 roku, zbudowany w tradycji gotyckiej. Można w nim zobaczyć rokokową polichromię z 1764 roku, przedstawiającą medaliony z popiersiami świętych, związanych z historią zakonu dominikańskiego oraz ołtarze boczne późnobarokowe.

  • Adres Urząd Gminy Jodłownik
    198 Jodłownik
    34-620 Jodłownik
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.