Gmina Laskowa do 1954 roku nazywana była gminą Ujanowice. Jest gminą wiejską, znajdującą się w województwie małopolskim, w powiecie limanowski. W latach 1975 – 1998 gmina należała do województwa nowosądeckiego.

Miejscowości wchodzące w skład gminy Laskowa, oprócz samej Laskowej, to: Jaworzna, Kamionka Mała, Żmiąca, Strzeszyce, Ujanowice, Krosna, Kobyłczyna, Sechna

Gminy sąsiadujące z gminą Laskowa: Iwkowa, Limanowa, Lipnica Murowana, Łososina Dolna, Żegocina.

Stanowisko wójta gminy Laskowa pełni Czesław Stanisławczyk.

To największa wieś gminy, położona w jej zachodniej części, zarówno w dnie doliny Łososiny, jak i na jej zboczach. Jest to miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym położona w Beskidzie Wyspowym. Położona jest na wysokości ok. 440-802 m n.p.m.

Laskowa po raz pierwszy na kartach historii pojawiła się pod datą 1402 r. W 1420 roku jej właściciel Klemens z Kędzierzyc sprzedał połowę wsi rycerzowi Jakuszowi z Lasocic za 30 grzywien. Nowy właściciel osiadł w Laskowej i dał początek rodowi Laskowskich, który gospodarował tu ok. 300 lat. W późniejszych dokumentach Laskowa zwana jest często wsią „Ichmościów Księży Francuzów”. Rządzili oni tutaj ok. 100 lat – aż do konfiskaty przez rząd austriacki majątków kościelnych w Galicji.

Obecnie istnieje tam wiele obiektów zabytkowych i przyrodniczych, jak na przykład drewniany dworek, obecnie Michałowskich o bogatej historii – był bowiem początkowo w rękach rodu sędziego sądeckiego (z de Lipie Laskowskich), później w rękach biskupa krakowskiego, a chwilowo w 1945 r. stał się kwaterą dowódcy 1. Frontu Ukraińskiego, marszałka Iwana Koniewa.

Z Laskową nierozerwalnie związana jest również postać o. pijara Józefa Jońca, byłego prezesa stowarzyszenia ,,Parafiada”, który zginął tragicznie w katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku.

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 - -
  • Adres Urząd Gminy Laskowa,
    Laskowa 643
    34-602 Laskowa
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.