Gmina Limanowa to gmina wiejska, położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowski. W latach 1975 – 1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.

Miejscowości Gminy Limanowa: Bałażówka, Kanina, Kisielówka, Kłodne Koszary, Lipowe, Łososina Górna, Makowica, Męcina, Młynne, Mordarka, Nowe Rybie, Pasierbiec, Pisarzowa, Rupniów, Siekierczyna (sołectwa: Siekierczyna I i Siekierczyna II), Sowliny, Stare Rybie, Stara Wieś (sołectwa: Stara Wieś I i Stara Wieś II), Walowa Góra oraz Wysokie.

Gminy sąsiadujące z gminą Limanowa to: Chełmiec, Jodłownik, Laskowa, Łapanów, Łososina Dolna, Łukowica, Podegrodzie, Słopnice, Trzciana oraz Tymbark.

Obecnie Wójtem Gminy Limanowa jest Władysław Pazdan.

Pierwsza historyczna wzmianka o Limanowej pochodzi z 1498 r. Jako miasto zaistniała w 1565 r. dzięki przywilejowi króla Zygmunta Augusta, na prawach magdeburskich. Parafia w Limanowej powstała około 1513 r. – założył ją we własnych dobrach Achacy Jordan, który też wybudował tu pierwszy drewniany kościół. Parafia początkowo administrowana była przez zakon „Marków”, a potem niezmiennie przez księży diecezji krakowskiej, a po utworzeniu w 1786 r. Diecezji Tarnowskiej opiekę nad parafią sprawują kapłani tej diecezji. Od roku 1892 Limanowa jest stolicą dekanatu. Na budowę świątyni został rozpisany konkurs otwarty, w którym I miejsce zdobył projekt Zdzisława Mączeńskiego z Warszawy, zmodyfikowany pod wpływem pozostałych prac.

Pierwotnie nazywana Ilmanową (Wilmanową), dzisiejszą nazwę przyjęła w wieku XVIII. Wtedy też, w 1769 r. potężny pożar zniszczył drewnianą zabudowę miasteczka wraz z kościołem, z którego udało się uratować XIV- wieczną statuę Matki Boskiej Bolesnej, która w tajemniczych okolicznościach znalazła się w Limanowej w wieku XVI i stała się obiektem szczególnej kultury.

W latach 1912 – 1918, mimo wybuchu I wojny światowej i krwawej bitwy pod Limanową w grudniu 1914 r., wybudowano okazały kościół parafialny – dzisiejszej Bazyliki mniejszej pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Świątynia została wzniesiona jako pomnik 100 – lecia Konstytucji 3 Maja. Z 21 projektów wybrano oryginalną, śmiałą propozycję Zdzisława Mączeńskiego. W rezultacie powstał obiekt nie tylko piękny, ale i bez przesady, w Polsce niepowtarzalny, będący charakterystycznym akcentem nie tylko miasta, ale i całej okolicy.

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 - -
  • Adres ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
    34-600 Limanowa
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.