Małopolska Administracyja

Miasto Limanowa

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Stanowisko burmistrza Miasta Limanowa pełni Władysław Bieda.

Limanowa jest miastem liczącym ok. 15 tys. mieszkańców, zajmującym powierzchnię 19 km2. Miasto położone jest w wąskiej kotlince górskiej otoczonej ze wszystkich stron szczytami i wzgórzami należącymi do Beskidu Wyspowego. Lokowane u zbiegu trzech potoków – Mordarki, Jabłońca i Starowiejskiego. Miasto od roku 1565, stolica powiatu od 1856 i od 1999 r. Leży  w środkowej części województwa małopolskiego, granicząc z powiatami: myślenickim, bocheńskim, brzeskim, nowosądeckim i nowotarskim.

Pierwsza historyczna wzmianka o Limanowej pochodzi z 1498 r. Jako miasto zaistniała w 1565 r. dzięki przywilejowi króla Zygmunta Augusta, na prawach magdeburskich. Parafia w Limanowej powstała około 1513 r. – założył ją we własnych dobrach Achacy Jordan, który też wybudował tu pierwszy drewniany kościół. Parafia początkowo administrowana była przez zakon „Marków”, a potem niezmiennie przez księży diecezji krakowskiej, a po utworzeniu w 1786 r. Diecezji Tarnowskiej opiekę nad parafią sprawują kapłani tej diecezji. Od roku 1892 Limanowa jest stolicą dekanatu. Na budowę świątyni został rozpisany konkurs otwarty, w którym I miejsce zdobył projekt Zdzisława Mączeńskiego z Warszawy, zmodyfikowany pod wpływem pozostałych prac.

Pierwotnie nazywana Ilmanową (Wilmanową), dzisiejszą nazwę przyjęła w wieku XVIII. Wtedy też, w 1769 r. potężny pożar zniszczył drewnianą zabudowę miasteczka wraz z kościołem, z którego udało się uratować XIV- wieczną statuę Matki Boskiej Bolesnej, która w tajemniczych okolicznościach znalazła się w Limanowej w wieku XVI i stała się obiektem szczególnej kultury.

W latach 1912 – 1918, mimo wybuchu I wojny światowej i krwawej bitwy pod Limanową w grudniu 1914 r., wybudowano okazały kościół parafialny – dzisiejszej Bazyliki mniejszej pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Świątynia została wzniesiona jako pomnik 100 – lecia Konstytucji 3 Maja. Z 21 projektów wybrano oryginalną, śmiałą propozycję Zdzisława Mączeńskiego. W rezultacie powstał obiekt nie tylko piękny, ale i bez przesady, w Polsce niepowtarzalny, będący charakterystycznym akcentem nie tylko miasta, ale i całej okolicy.

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 - -
  • Adres URZĄD MIASTA LIMANOWA
    34-600 Limanowa, ul. Jana Pawła II 9
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.