Małopolska Administracyja

Starostwo Powiatowe w Limanowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

W 1998 roku uchwalona przez Sejm ustawa ustanawiająca powiaty. W związku z powyższym szczególnie ważną kwestią rozwiązaną w I kadencji było zapewnienie odpowiedniego budynku dla Starostwa, gdyż dawny budynek partii, a następnie Urzędu Rejonowego był zbyt ciasny na potrzeby nowego urzędu i część wydziałów mieściła się poza siedzibą. To z pewnością nie ułatwiało dobrego funkcjonowania i zarządzania. Już jesienią 1999 roku pojawiła się możliwość uczestnictwa w licytacji zabudowań (dawnego browaru Marsów) po byłej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej. Starostwo z sukcesem sfinalizowało transakcję, zakupiło te budynki i od 2000 roku zaczęła się ich przebudowa na Centrum Administracyjne,  którym miała się przede wszystkim znaleźć siedziba Starostwa.

Siedziba Starostwa do dnia dzisiejszego mieści się w budynku dawnej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Limanowej.

Starostwo Powiatowe w Limanowej składa się z 11 wydziałów oraz 11 komórek organizacyjnych.

Obecnie funkcję Starosty Powiatu Limanowskiego pełni Jan Puchała.

Powiat limanowski leży w południowej części województwa małopolskiego. Graniczy z powiatami o szeroko znanych walorach turystycznych i przyrodniczych: myślenickim, bocheńskim, brzeskim, nowosądeckim i nowotarskim. Utworzony w 1999 roku powiat limanowski składa się z 12 gmin, z czego dwie to gminy miejskie: Limanowa i Mszana Dolna, oraz 10 gmin wiejskich: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Słopnice i Tymbark. W skład powiatu wchodzi ogółem 171 miejscowości i 91 sołectw. Siedzibą powiatu jest Limanowa. Powiat zajmuje łącznie powierzchnię 952 km2, co stanowi 6,3% powierzchni całego województwa.

Powiat limanowski jest regionem typowo górzystym. Większą jego część zajmuje Beskid Wyspowy, natomiast część południowa powiatu obejmuje północne stoki Gorców z Gorczańskim Parkiem Narodowym, który niemal w całości znajduje się na terenie powiatu. Cenne walory przyrodnicze powiatu są wizytówką dla turystyki górskiej. Ze szczytów Beskidu Wyspowego podziwiać można rozległe panoramy Tatr, Gorców czy Babiej Góry.

Rejon powiatu limanowskiego to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Małopolski. W ciągu trwającego przez cały rok sezonu turystycznego turyści znajdują tu bogactwo krajobrazu Gorczańskiego Parku Narodowego, źródła wód mineralnych i geotermalnych, wyjątkowe nagromadzenie chronionych terenów leśnych, zdrowe, ekologiczne sady obfitujące w świeże, soczyste owoce i brak zanieczyszczeń przemysłowych.

 

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
7:30 - 15:30 7:30 - 15.30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 7:30 - 15:30 - -
  • Adres Starostwo Powiatowe w Limanowej
    ul. Józefa Marka 9
    34-600 Limanowa
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.