Regionalizm

„Gorce” z Kamienicy

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Zespół Regionalny „Gorce” z Kamienicy powstał w 1952 roku. Obecnie działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Tworzą go mieszkańcy Kamienicy oraz sąsiednich miejscowości. Zespół liczy około 35 osób, w tym kapela, pary starostów oraz pary młodych.

Zespół prezentuje autentyczny folklor góralski, wyrażony muzyką, śpiewem i tańcem. W repertuarze grupy są tańce grupowe: polka z przyśpiewkami, polka goniona, polka drobna, sztajerek na jednym foszcie, walc kamienicki, jak również tańce wykonywane tylko przez chłopców – zbójnicki i hajduk oraz przez dziewczyny – zielona. Niewątpliwie ogromnym atutem zespołu jest doniosły, góralski śpiew.

Uwagę widzów przyciągają często stroje, w których występują członkowie. Wyszywane ręcznie gorsety i parzenice na góralskich portkach, kolorowe spódnice, skórzane pasy i kierpce tworzą barwny wizerunek zespołu. Zespół Regionalny „Gorce” corocznie bierze udział w różnych konkursach i przeglądach, zajmując wysokie miejsca. W roku 1999 Zespół zdobył specjalną nagrodę im. prof. Romana Reinfusa „Żelaznego Koguta” i Parzenicę Góralską za kultywowanie tradycji na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Zespół występował w wielu miastach Polski oraz zagranicą, m.in. na Węgrzech, w Bułgarii, Szwecji, Danii, Belgii, Słowacji – wszędzie sławiąc piękno swojego regionu. Grupa uczestniczyła w nagraniach płyty „Życzymy, życzymy”, dedykowanej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Brała też udział w pielgrzymce dziękczynnej do Watykanu.

  • Adres Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy
    Kamienica 426
    34 - 608 Kamienica
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.