Jan Gancarczyk – bednarz pochodzący ze Słopnic. Przez całe życie zajmował się wykonywaniem rozmaitych beczek: na kapustę, wino, ogórki. Bednarstwo było zajęciem rodzinnym, wiedzę o technikach produkcji pan Jan otrzymał od ojca.

Pan Jan swoje wyroby sprzedawał na targu, a zapotrzebowanie było tak duże, że czasami po półgodzinie wszystko było wykupione.

Warsztat pana Jana znajduje się w suterenie budynku gospodarczego, obok domu. Główne narzędzia to cylinder, na którym się rżnie klepki, wyrobniarka i grubościówka, na której pracował jeszcze ojciec pana Jana. W procesie produkcji beczek przeważają prace ręczne. Pan Jan nie wymyślał specjalnych kształtów czy wzorów beczek, wykonywał te same, tradycyjne.

Dawniej w ciągu jednego dnia potrafił wykonać dwie beczki z miękkiego drewna. Więcej czasu poświęcał bednarstwu zimą, gdy było mniej prac gospodarczych. Obecnie już się tym nie zajmuje, zgromadził znaczną ilość beczek. Bednarz brał udział w pokazach, corocznie był także zapraszany na małopolską wystawę rolniczą do Nawojowej. Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą. Swą pracę ma opanowaną do perfekcji.

 

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.