Józefa Kazior – urodziła się w 1949 roku w Ziębicach Śląskich. Od roku 1953 mieszka z rodziną w Limanowej. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej oraz Studium Nauczycielskiego – kierunek Wychowanie Plastyczne i Techniczne w Krakowie. Ukończyła też Studium Podyplomowe z zakresu plastyki. Jako nauczycielka plastyki pracowała m.in. w Szkole specjalnej w Dobrej, w Szkole Podstawowej Nr 1 i 3 w Limanowej, a następnie w Starej Wsi. Od 1978 roku uprawia malarstwo olejne. Na zamówienie realizuje głównie tematy sakralne. Wykonała też wiele kopii znanych i uznanych twórców. Ulubione tematy malarki to: portret, tematy religijne, pejzaż, martwa natura i inne.

Dla kościoła parafialnego w Stróży k. Jodłowika wykonała Stacje Drogi Krzyżowej oraz inne obrazy. Jej prace znajdują się u kolekcjonerów sztuki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, Chile, Słowacji.

Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Jej życiorys znajduje się w encyklopedii biograficznej „Who is Who w Polsce”.

 

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.