Józefa Wierzycka z zawodu pielęgniarka, obecnie emerytka. Dzięki swoim zainteresowaniem poznaje wiele osób, również pasjonatów. Często przebywa wśród dzieci, ludzi młodych, pań w średnim wieku i starszych. Nie nudzi się, jest osobą towarzyską i chętnie znajduje czas na spotkania i robótki ręczne.

Najwięcej przyjemności daje jej szydełkowanie, szczególnie ozdób Bożonarodzeniowych, Wielkanocnych, biżuterii, serwet oraz koszyczków. Robótki na drutach także nie są jej obce. Wykonuje również kwiaty z krepiny, bibuły, które później tworzą wspaniałe kompozycje.

Początki jej działalności przypadają na czas przejścia na emeryturę. Zainteresowania taką sztuką są niezwykle czasochłonne, więc jak sama mówi „dożyłam chwil, kiedy wolny czas mogę poświęcić swojej pasji”. Jest samoukiem, a każdy wolny czas stara się poświęcić na udoskonalanie swojego fachu. Jest założycielem grupy „Koroneczki”, gdzie uczy dzieci szydełkowania, robótek na drutach i wykonywania kwiatów z bibuły. Z racji, iż chętnych było bardzo dużo, poszerzyła swoją działalność również o osoby dorosłe. Tak właśnie powstała grupa „Koroneczki”, która funkcjonuje już przeszło 8 lat.

Do działania inspiruje ją zachwyt w oczach osób, którym ofiaruje swoje dzieła. Wzory prac podpatruje z gazetek, z Internetu, wraz z koleżankami wymieniają się pomysłami, ale większość i tak wymyśla sama i robi „po swojemu”.

Swoje prace przedstawia na uroczystościach związanych z okolicą swojego miejsca zamieszkania – Dożynki Gminne w Zalesiu, czy Dni Gorczańskie w Kamienicy. Wzięła także udział w Wystawie Twórczości Ludowej terenu powiatu limanowskiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”. Przedstawiła na niej większość swoich prac, a więc: bombki, gwiazdki, serwetki, aniołki, jajeczka wielkanocne i inne ozdoby świąteczne.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.