Regionalizm

„Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” powstał w 1970 roku przy Klubie Rolnika w Kasinie Wielkiej. Wszystko zaczęło się od zdobycia nagrody w ramach Turnieju Klubów, gdzie grupa młodzieży przygotowując program kolędniczy zdobyła nagrodę pieniężną, którą przeznaczyła na zakup strojów. Niezwykle zmotywowało to wszystkich do dalszej pracy i zaangażowania. Z prośbą zwrócono się wtedy do Piotra Lulka – seniora, który był znanym muzykiem i osobą znającą swój region. Po wyrażeniu zgody przystąpiono do intensywnej pracy, odtwarzając i przypominając tańce znane u Zagórzan. Wymagało to czasu i rozmów, wywiadów wśród starszych mieszkańców Kasiny Wielkiej.

Zespół do 1974 roku działał samodzielnie. Wtedy też zespołem zaopiekowały się Zakopiańskie Warsztaty Wzorcowe. W 1978 roku powstał drugi zespół Zagórzanie. Trwało to do 1993 roku. Jednak w związku z trudnościami kadrowymi zespoły łączą się i powstaje jeden zespół pod nazwą „Kasinianie – Zagórzanie”.

W swojej 40-letniej karierze Zespół koncertował w Danii, Francji, Rosji, Czechosłowacji, na Węgrzech, RFN, Ukrainie, Chorwacji oraz  w Austrii. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: złotej, srebrnej i brązowej ciupagi na MFFZG w Zakopanem, złotego, srebrnego i brązowego serca na festiwalu GP w Żywcu, wielokrotny laureat Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, Limanowskiej Słazie oraz wielu innych przedsięwzięciach.

W swoich programach, prezentując folklor górali zagórzańskich, przedstawiał: wesele kasińskie, dobranockę, cepiny, przenosiny, w karcmie, na len na konopie, ograbek, os kubek, dziady śmigusie, wieczór andrzejkowy, zwyczaje bożonarodzeniowe i inne.

Źródło: Archiwum Gminy Mszana Dolna

fot. Archiwum Zespołu „Kasinianie – Zagórzanie”

 

  • Adres UG Mszana Dolna
    ul. Spadochroniarzy 6
    34-730 Mszana Dolna
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.