Regionalizm

Koło Gospodyń Wiejskich w Kamienicy

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Koło Gospodyń Wiejskich w Kamienicy powstało w 1999 roku. Pierwsze spotkanie odbyło się w świetlicy w Kamienicy. Wtedy to powołano zarząd koła, gdzie jednogłośnie wybrano przewodniczącą Danutę Słowik – założycielkę koła. Zastępcą zaś została Wanda Kłak. Koło liczyło wtedy 10 członkiń.

Na początku swojej działalności Panie uświetniały uroczystości lokalne takie jak: Dni Gorczańskie i umilały pobyt w Kamienicy młodzieży przebywającej na obozie w dworku „Gorce” serwując regionalne potrawy i prezentując rodzime obrzędy (przędły wełnę czy np. robiły masło). Wieczorek karnawałowy w 2000 roku był pierwszą imprezą rozrywkową zorganizowaną przez Koło. Gościli na niej: wójta gminy – Władysława Sadowskiego oraz wicestarostę powiatu limanowskiego – Romana Duchnika.

Koło początkowo nie posiadało stałego lokum, ale po kilku latach problem rozwiązał Prezes Spółdzielni Usług Rolniczych – Stefan Masiarz.

Od 2007 roku Kołem kierowała Wanda Kłak, wspólnie z Marią Opyd.

Członkinie Koła promowały gminę Kamienica także na terenie całego powiatu czy nawet województwa, biorąc udział w Jarmarku Turystycznym w Limanowej, Agropromocji w Limanowej, zapustach w teatrze w Krakowie, spotkaniu integracyjnym z KGW Tymbark, czy biesiadzie karpackiej w Nowym Sączu. Koło za scenkę „Imieniny Józefa” zaprezentowaną w Szczawie i Rupniowie zdobyło brązową maskę na Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu.

KGW Kamienica zajęło także II miejsce (wśród dwunastu kół i dziesięciu powiatów Małopolski) za obrzęd „Wigilii” – potrawę regionalną i ośpiewanie tej potrawy (pęcaki z grochem i kapustą) oraz bibułkarstwo (pająk). Obrzęd ten przedstawiono na przeglądzie gminnym w Szczawie, powiatowym w Kłodnem i małopolskim w Marcinkowicach.

Paniom z KGW w Kamienicy leży na sercu tradycja rodzinna, więc chętnie wspierają zespół regionalny, grupę kolędniczą oraz liczne imprezy lokalne.

  • Adres Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy
    Kamienica 426
    34 - 608 Kamienica
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.