Regionalizm

Koło Gospodyń Wiejskich w Zbludzy

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Koło Gospodyń Wiejskich w Zbludzy powstało w 1950 roku przy Gminnej Spółdzielni Związku Samopomocy Chłopskiej w Kamienicy. Następnie działało pod patronatem Kółka Rolniczego w Kamienicy. Od lat 90-tych działania KGW Zbludza koordynuje Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy.

Pierwszą przewodniczącą Koła była Rozalia Sopata. Od 1980 – 2008 funkcję przewodniczącej pełniła Maria Miśkowicz. Wcześniej były organizowane różne kursy szycia, gotowania, pieczenia, szydełkowania, a także robienia swetrów i skarpet na drutach.

W roku 2002 Koło po raz pierwszy przygotowało artystyczne scenki – było to na I. Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW w Szczawie. Od tej pory Panie z KGW Zbludza co roku angażowały się w takowe inicjatywy kulturalne.

Scenki artystyczne pomagała przygotowywać Anastazja Wojcieszak.

Gospodynie ze Zbludzy zostały zaproszone do teatru „EL-JOT” w Krakowie z programem „Zapusty góralskie”. Koło było także trzy razy w Czarnym Dunajcu na „Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski”. Panie zostały nagrodzone srebrną maską, a więc zajęty II. miejsce oraz dwiema brązowymi. Występowały także w Bukowinie Tatrzańskiej, zdobywając tam drugie miejsce. Z przedstawieniem „Kumotry” występowały w Piwnicznej oraz w Starej Lubowni na Słowacji. Dwa razy na Przeglądzie KGW powiatu limanowskiego zostały nagrodzone, zdobywając II. miejsce. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zbludzy nagradzane były także na Konkursie Muzyk, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu i Słazie Limanowskiej. Z kuchnią regionalną zaś Panie odwiedziły Bobową i trzy razy Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz, a także Komorniki koło Poznania. Koło jest także laureatem konkursu kulinarnego „Małopolski Smak”.

29 listopada 2009 roku został nagrany przez Telewizję Kraków program o obrzędach wigilijnych w gminie Kamienica. Koło przygotowało pierogi z wędzonymi śliwkami i krupy ze śliwkami.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zbludzy są niezwykle aktywnym i chętnym do działania Kołem Gminy Kamienica. Jak pokazują informacje powyżej, są zdeterminowane i z pełną satysfakcją reprezentują swoją gminę.

  • Adres Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy
    Kamienica 426
    34 - 608 Kamienica
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.