Maria Franczak urodziła się w 1995 roku w Rupniowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące i Medyczne Studium Zawodowe wydz. pielęgniarstwa. Pracowała w szpitalu w Limanowej, następnie jako kierownik opieki nad chorymi. W 2010 roku wraz z koleżankami założyła Stowarzyszenie KGW Rupniów „Centrum”, którego obecnie jest przewodniczącą.

Zajmuje się haftowaniem obrusów i serwet, szydełkowaniem, robieniem na drutach: swetrów, czapek, szalików, skarpet. Haftowanie rękodzieła wykonuje na potrzeby własne, rodziny i środowiska. Zajmuje się także robieniem kwiatów do bukietów. Prace wykonywane przez Panią Marię do bukietów zrodziły się z pasji, którą miała już od najmłodszych lat. Dawniej ręczne robótki były niejednokrotnie potrzebą. Obrusy, serwety do domów były ciężko dostępne do zakupienia. Trzeba było wykonywać je samemu. Mama Pani Marii była fachową krawcową i to właśnie od niej nauczyła się prac ręcznych.

Początki twórczości przypadają na przeszło czterdzieści lat temu. Pani Maria od samego początku wiedziała, że to co robi to jej pasja i zainteresowanie.

To co inspiruje Panią Marię do działania to stały kontakt z członkiniami KGW oraz wymiana doświadczeń z dziedziny twórczości ludowej. Wielokrotne przygotowanie imprez kulturalnych w lokalnym środowisku również ją motywują. Jak mówi Pani Maria: „Czuję, że przez swoje prace kultywuję tradycję, kulturę, którą przekazała mi moja mama. Regionalizm jest czymś niezwykle istotnym, ważnym. Cenię ludzi, którzy chcą dzielić się z innymi swoimi zdolnościami, podkreślając jednocześnie znaczenie korzeni swojej Małej Ojczyzny.”

Jej dzieła kilkukrotnie prezentowane były na przeglądach dorobku kulturalnego Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Limanowa. Pani Maria brała także udział w Wystawie Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego, której organizatorem było Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”.

 

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.