Maria Kunicka urodziła się w 1957 roku w Mszalnicy (powiat nowosądecki). Tam też wychowywała się aż do zamążpójścia. Po ślubie zamieszkała z mężem w miejscowości Stronie i tam mieszka po dziś dzień.

Zajmuje się haftowaniem obrusów, serwet, bieżników, gobelinów, a głównie strojów ludowych i regionalnych. Jej celem jest dbanie o zachowanie dawnych wzorów. Praca, którą wykonuje zrodziła się z pasji do tradycji ludowej, oparta jest ona jednak na przekazach z pokolenia na pokolenie przez mamę Genowefę Jelito oraz teściową – Rozalię Kunicką.

Początki działalności Pani Marii sięgają dzieciństwa, kiedy to podpatrywała jak jej mama haftuje gorsety i wstawki do ozdobnych poduszek. Czasy już trochę późniejsze to praca z teściową Pani Marii, która haftowała głównie obrusy, serwety i stroje ludowe.

Swoje dzieła prezentowała podczas Dni Sądeczanina Roku, na Wystawie rodzinnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowicy, podczas Wystawy w Limanowskim Centrum Turystycznym, na Powiatowym Święcie Owocobrania w Łukowicy, podczas Wojewódzkiego Jarmarku Wielkanocnego w Limanowej organizowanego przez Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” oraz podczas Wystawy Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego, którego organizatorem także było Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.