Regionalizm

Orkiestra Dęta „Sami Swoi”

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Orkiestra Dęta „Sami Swoi” to grupowe muzykowanie na  przysiółku Kasinki Małej – Zagródce – sięgające lat 70-tych ubiegłego stulecia, a jego kolebką była utalentowana muzycznie rodzina Nawarów. Najpierw było to przygrywanie na imieninach, chrzcinach i innych uroczystościach rodzinnych oraz dożynkach gminnych. Kiedy w 1981 roku na Zagródcu rozbudowano kaplicę i Msze święte zaczęto tam  regularnie odprawiać, pojawiła się potrzeba uświetniania większych uroczystości kościelnych tj. odpust, pasterka czy dożynki regionalne. Gdy wyrosło nowe pokolenie, a w nim sporo utalentowanych muzyków, zaczęła tworzyć się kilkunastoosobowa orkiestra (wtedy jeszcze grająca na różnorodnych instrumentach), a organizacją prób zajmował się obecny prezes orkiestry, Józef Majkowski. Aby działalność amatorskiej orkiestry mogła odbywać  się w sposób bardziej zorganizowany, postanowiono założyć orkiestrę dętą. W składzie „dętym” zespół wystąpił po raz pierwszy 15 sierpnia 2007 roku, na zorganizowanym przez siebie I Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej. Tę właśnie datę przyjęto jako początek Orkiestry Dętej „Sami Swoi”.

Szkoleniem muzyków zajął się obecny kapelmistrz – dyrygent, Krzysztof Nawara. Pierwszy występ orkiestry poza swoim terenem to Uroczystość Religijno – Patriotyczna obchodzona co roku 15 sierpnia Glisnem. Orkiestra wystąpiła również w Kasinie Wielkiej na VI i VII Majówce Zagórzańskiej, w Kluczborku, w Żywocicach, Katowicach, w Szczawie. Mała tradycją zespołu jest coroczny udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Laskowej, gdzie „Sami Swoi” zajęli II i III miejsce.

W 2011 roku działalność orkiestry została sformalizowana – powołano Stowarzyszenie Zagródcańska Wspólnota Kulturalna Zagródcanie, do którego, oprócz orkiestry, włączona została działająca od 1999 roku Schola „Jedność”.

W roku 2011 orkiestra koncertowała poza granicami naszego kraju: na Placu Św. Piotra w Rzymie, na Monte Cassino. Rok później wystąpiła w Medugorie, potem w  Kętach, Częstochowie, Warszawie oraz w Sanktuarium w Świętej Lipce.

Obecnie orkiestra liczy 26-ciu członków; prawie wszyscy bez wykształcenia muzycznego (jest to zespół zupełnie amatorski). Jest najmniejszą w Gminie Mszana Dolna orkiestrą.

Źródło: Archiwum Gminy Mszana Dolna

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.