Regionalizm

„Przyszowianie” z Przyszowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Zespół Regionalny „Przyszowanie” został zainicjowany za sprawą Andrzeja Bargła – dyrektora GOK w Łukowicy, Franciszka Hebdy i Jerzego Hebdy w czerwcu 2001 roku. Wspomniani wcześniej chcieli w szczególny sposób zadbać o dorobek kulturowy własnego regionu. Stąd też narodził się pomysł na założenie zespołu.

Pierwsze próby rozpoczęły się w lipcu. Powstała kapela w składzie: Andrzej Twaróg (basy), Mieczysław Kuzar (klarnet), Arkadiusz Wilk (akordeon), Władysław Bugajski (skrzypce), Ryszard Mól (skrzypce), Stanisław Plata (trąbka).

W początkowych próbach i występach uczestniczyli: Józef Nawalaniec, Emanuela Śmierciak, Władysław Hebda, Bernardeta Saska, Franciszek Hebda, Krystyna Skirlińska, Zbigniewa Pająk, Władysława Kuzar, Stanisław Hebda i Katarzyna Kuzar.

Pierwszy występ zespołu odbył się 15 sierpnia 2001 roku z okazji „Wiejskich Dożynek – Przyszowa 2001”. Rolę starostów pełnili: Stanisława Piszczek oraz Józef Bargieł.

Pomysł regionalnego zespołu na terenie gminy Łukowica został mile przyjęty przez ówczesne władze i stopniowo zaowocował zakupem strojów.

Zespół „Przyszowanie” prezentuje zwyczaje, tańce i obrzędy Lachów Sądeckich. Od początku istnienia towarzyszy mu własna kapela pod kierunkiem Andrzeja Twaroga.

Instruktorem zespołu dbającym o autentyzm kultury lachowskiej jest Edward Bocheński.

Zespół „Przyszowianie” występował w licznych konkursach, przeglądach i festiwalach m.in. w Limanowej, Żywcu, Zakopanem, Nowym Sączu, Bukowinie Tatrzańskiej, Toruniu, Dąbrowie Górniczej, Rzeszowie czy Kielcach.

Od listopada 2001 roku do chwili obecnej, dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrektora GOK, Wójta i Rady Gminy  Łukowica, zespół tańczy i śpiewa według wskazówek Edwarda Bocheńskiego – instruktora zespołów regionalnych ziemi sądeckiej, który jest autorem programów pod względem choreograficznym. Kierownikiem kapeli jest Andrzej Twaróg. Próby zespołu od chwili założenia do listopada 2010 roku odbywały się w budynku OSP Przyszowa, obecnie w nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej.

  • Osoba Andrzej Bargieł - Dyrektor GOK
  • Adres Gminny Ośrodek Kultury w Łukowicy
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.