Regionalizm

„Spod Kicek” z Mordarki

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki został założony w 1990 roku przez Józefa Tokarczyka. Początkowo, przed przyjęciem oficjalnej nazwy, była to amatorska grupa osób, pielęgnująca lokalne zwyczaje i tradycje.

Zespół regionalny kultywuje tradycje ludowe Ziemi Limanowskiej. Zespół „Spod Kicek” jest kilkukrotnym zwycięzcą „Limanowskiej Słazy”, zdobywcą „Złotej Spinki”, „Złotej Siekierki”, „Złotego Zbyrcoka” oraz wielu innych znaczących nagród. Za  największy sukces zespołu należy uznać zdobycie „Złotej Ciupagi” na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 1996 roku. Grupa z Mordarki wielokrotnie i chętnie koncertuje nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Swoje regionalne widowiska wystawiali m.in. w Turcji, Francji, Włoszech, Dani, na Ukrainie, a także w Watykanie dla Papieża Jana Pawła II.

Przed laty, Telewizja Polska S.A. zrealizowała filmy: „Na podłoz”, „Zielone Świątki”, „Zapusty”. Zespół nagrał również płyty z regionalną muzyką: wesele, schodzka i kolędy.

  • Adres ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
    34-600 Limanowa
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.