Stanisława Oleksy jest emerytką zajmującą się szydełkowaniem i bibułkarstwem. Szydełkuje głównie aniołki, bombki, grzybki oraz myszki. Jeśli chodzi o bibułkarstwo to skupia się głównie na kwiatach: przebiśniegi, krokusy, żonkile, róże, słoneczniki, a także koszyczki z kwiatami, jubileuszowe kosze z róż oraz kwiaty, które przyozdabiają wielkanocne palmy. Jej prace są różnorodne. W każdej dziedzinie stara się wykonywać ozdoby, które będą podkreślały piękno limanowskiej kultury.

Wykonywane przez nią prace zrodziły się z pasji oraz plastyki obrzędowej przekazywanej przez rodziców. Pani Stanisława jest zwolenniczką kultywowania regionalizmu, szanowania dawnych zwyczajów, obrzędów, tradycji. Swoją wiedzą, pasją chętnie dzieli się z dziećmi.

Początki szydełkowania przypadają na lata szkoły podstawowej, gdzie odbywały się zajęcia tzw. „prace ręczne”. Jak wspomina Pani Stanisława: „Wtedy śp. Pani Zofia Ryż nauczyła mnie szydełkować, obrabiać chusteczki i tak to wszystko kontynuuje do teraz”.

Do działania ogromnie inspirują i motywują ją: wyjazdy na kiermasze, poznawanie nowych twórców ludowych, prowadzenie zajęć w Limanowskim Domu Kultury dla seniorów, przekazywanie swoich umiejętności w szkołach, bibliotekach czy w szpitalu w Prokocimiu z chorymi dziećmi. Pracuje w swojej małej izdebce.

Swoje dzieła prezentuje co roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, na Jarmarkach Anielskich na Rynku w Nowym Sączu, na Kiermaszach Świątecznych na Rynku w Krakowie, na przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Razem dla Regionu” oraz Lokalną Grupą Działania.  W grudniu 2016 roku wzięła udział w Wystawie Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego zorganizowanej przez w/w Stowarzyszenie.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.