Regionalizm

„Szczyrzycanie” ze Szczyrzyca

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Zespół Regionalny „Szczyrzycanie” powstał przy Związku Szczyrzycan w 1926 roku, aby prezentować i promować  folklor Lachów Szczyrzyckich w kraju i za granicą. Założycielami zespołu byli: dr Władysław Gębik i  ks. prałat Antoni Matejkiewicz.

Zespół koncertował m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej- w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w Krynicy z okazji Góralskich Spotkań pod Jaworzyną i nie tylko, w Lublinie, Przemyślu, Cieszynie, Warszawie, Opolu, Katowicach, Krośnie, Poznaniu, Łodzi. Występował w Piwnicy po Baranami, w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym w Krakowie. Uczestniczył w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej. „Szczyrzycanie” brali udział w oprawie artystycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu. Uczestniczyli w nagraniach płyty „Życzymy, życzymy” dedykowanej Ojcu Świętemu.

Zespół „Szczyrzycanie’ dotychczas nagrał 3 płyty z piosenkami o tematyce różnej: „Oj, jak jo se zaśpiywom w szczyrzyckiej dolinie”,  „ Od szczyrzyckich pól”„Szczyrzyckie piosnki wiatr niesie”, a także  2 płyty  z kolędami i pastorałkami wykonywanymi na obszarze regionu Lachów Szczyrzyckich- „Hej kolęda, kolęda” i „Przyszliśmy tu po kolędzie”.

„Szczyrzycanie” biorą udział we wszystkich uroczystościach lokalnych i organizowanych na terenie gminy, takich jak np. ,,Święto Pieśni, Tańca i Muzyki Ludowej”, „Dzień Ziemi Szczyrzyckiej”, „Owocobranie”, „Jarmark Cysterski”, „Poznajemy Beskid Wyspowy” itd.

  • Adres Szczyrzyc
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.