Regionalizm

Zdzisław Kościelniak

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Zdzisław Kościelniak – rzeźbiarz ludowy. Urodził się 19 maja 1934 roku w Olszówce, jako syn Sebastiana, znanego szeroko działacza społecznego, przedwojennego posła, związanego z ruchem chłopskim Wincentego Witosa.

Zainteresowanie sztuką wyniósł z rodzinnego domu. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej wsi, w latach 1952 – 1953 uczęszczał do Zakopiańskiej Szkoły Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, gdzie spotkał m. in. Władysława Hasiora.

Ożeniwszy się w Rabie Niżnej, osiadł tam i zajął się rzeźbą.

W pierwszym okresie twórczości zajmował się korzenioplastyką, zaspokajając gusta wielu kolekcjonerów z różnych miast Polski i dalekiego świata (USA, Francja). Również wszystkie eksponaty z jego wystawy korzenioplastyki w Izbie Rzemieślniczej w Krakowie poszybowały do Ameryki.

Potem jego domeną stały się rzeźby sakralnej. Dla kościoła w Czechowicach wyrzeźbił figury o. Maksymiliana Kolbego i pięciometrowej wysokości Chrystusa Ukrzyżowanego. Dziesięć rzeźb półtorametrowej wysokości przedstawiających różnych świętych przekazał do Włoch. Jego dziełem jest wystrój kościoła w Glisnem. W ołtarzu głównym znalazła się płaskorzeźba Ostatnia Wieczerza. Tam też umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej oraz postać Chrystusa Króla, mierzącego 4 metry wysokości. Wyrzeźbił stacje Drogi Krzyżowej dla kościołów w Dankowie k. Częstochowy i w Racławicach, a także Drogę Krzyżową dla nowego kościoła w Olszówce. Jego prace np. droga krzyżowa, ostatnia wieczerza, postacie świętych, można spotkać również w kościołach w Niedźwiedziu i Rabie Niżnej. Również w starym kościele w Rabce znajdują się jego rzeźby (m. in. postać Władysława Orkana).

Jest autorem największej na świecie rzeźby Chrystusa Frasobliwego (2,5 m.) oraz Beskidzkiego zbójnika o przydomku „Siarka”. Obydwie rzeźby znajdują się w Muzeum Gorczańskim.

Jego „warsztat” podpatrywał Jan Fudala.

Zmarł 17 września 2006 roku.

Źródło: „Księga Limanowian” Elżbieta Wojtas – Ciborska, Część I, Limanowa 2006; „Uśmiech Rabki” Katarzyna Siwiec, materiały własne.

Archiwum Gminy Mszana Dolna

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.