Młoda i do tego taka zdolna…!”. Te słowa wypowiadają ci, którzy mieli możliwość zobaczenia na własne oczy Pani dzieł podczas Wystawy Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego. Może opowie nam Pani w kilku zdaniach o tworzonych przez siebie rzeczach? Który rodzaj prac artystycznych najbardziej Panią satysfakcjonuje?

Rękodzieło jest jedną z moich pasji. Wykonuję rozmaite prace na różne okoliczności. Są to kwiaty z krepiny, palmy, wieńce dożynkowe, ozdoby świąteczne robione z opłatków itd. Jednak, żeby to wszystko tworzyć nie wystarczą same materiały, trzeba to co się robi po prostu lubić, a wręcz kochać. Prace jakie się wykonuje przedstawiają nasze wnętrze, naszą pomysłowość, kreatywność. Niezbędna jest także wyobraźnia oraz dużo wolnego czasu. Niektóre dzieła wykonuje się w mgnieniu oka, ale inne potrzebują naprawdę dłuższej chwili i cierpliwości, aby je wykonać. Nie mam sprecyzowanego rodzaju prac artystycznych, które satysfakcjonowałyby mnie najbardziej. Każdej mojej pracy oddaję mnóstwo serca i staram się ją wykonywać jak najlepiej. Wtedy też czuję ogromną radość i dumę z tego co zrobiłam.

Która z prac zajęła Pani najwięcej czasu i pochłonęła wiele cierpliwości?

Myślę, że jedną z takich pracochłonnych ozdób z pewnością jest tzw. „świat” z opłatków. Nasz świat jest tak kruchy jak opłatek, z którego wykonana jest ozdoba. A kształt ozdoby to kula ziemska, którą trzyma w dłoni Chrystus, Pan świata. „Świat” wieszano dawniej za czasów moich dziadków w izbach pod sufitem razem z podłaźniczką. Przy tej ozdobie trzeba się naprawdę trochę namęczyć, gdyż skleja się delikatne kawałki opłatków w całość. Nie ukrywam, że to praca dla osób bardzo cierpliwych. Wystarczy jedna chwila nieuwagi, jeden zbyt mocny ruch nożyczek, czy też zbyt mocne ściśnięcie i cała praca idzie na marne. Trzeba wtedy wszystko zaczynać od początku.

Wiele czasu w przygotowaniu zajmują wieńce dożynkowe, które robi się tygodniami. Wieńce dożynkowe to prawdziwe dzieła sztuki, które mocno zakorzeniły się w naszej pięknej polskiej tradycji. Do stworzenia pięknego i perfekcyjnie dopracowanego wieńca potrzebne są umiejętności, a przede wszystkim zmysł artystyczny, cierpliwość i poświęcenie naprawdę dużej ilości czasu. Jednak po wykonaniu takich pracochłonnych ozdób satysfakcja jest ogromna.

Skąd czerpie Pani pomysły wzornicze?

Kształt i wygląd moich prac jest zazwyczaj pomysłem mojego autorstwa, tworem mojej wyobraźni. Pomysły rodzą się same w mojej głowie. Często też, jeśli mam okazję, to podpatruję innych twórców na rozmaitych kiermaszach lub wystawach, w których również biorę udział. Na takich kiermaszach wielu artystów prezentuje tak piękne i kunsztowne prace, że aż zapiera dech w piersiach. Ich ozdoby inspirują mnie później, gdy wykonuję własne. Robię coś podobnego lub zupełnie odmiennego, wykorzystując tylko np. jeden element wzorniczy, który później udoskonalam. Internet to także kopalnia inspiracji i pomysłów – liczne strony internetowe, czy też fanpage poświęcone typowo twórczości artystycznej. Pokazywane są tam prace wykonywane od podstaw. Dla osób początkujących jest to niezwykłe ułatwienie, a dla tych bardziej zaawansowanych – miejsce niekończących się inspiracji.

Czy ktoś w Pani rodzinie zajmował się tego typu twórczością?

Tak. Moja mama i ciocia także tworzą różne niezwykłe prace rękodzielnicze. Są dla mnie przykładem i pewnego rodzaju motorem napędowym. Podziwiam je i inspiruję się nimi.

Jakie są Pani plany i marzenia związane z przyszłością rękodzielnictwa?

Powiem szczerze, że planów ukierunkowanych typowo na rękodzielnictwo raczej nie mam. Wiem jedno, że z rękodzieła na pewno nie zamierzam rezygnować i chcę się sukcesywnie rozwijać w każdej wolnej chwili. Rękodzieło na razie jest traktowane przeze mnie jako dodatkowe zajęcie, pasja. Mogę jednak powiedzieć śmiało, że jest to niezwykle miłe uczucie, kiedy w swoim domu znajduje się masa ozdób, które człowiek wykonał sam osobiście.

Nie ma Pani wrażenia, że w Polsce jest coraz mniejsze zainteresowanie sztuką ludową? Szczególnie młodzież, jakby nie interesuje się tymi tematami?

Uważam, że w Polsce występuje stosunkowo małe zainteresowanie sztuką ludową wśród młodych. Młodzież nie interesuje się sztuką ludową, bo może nie została wystarczająco zaszczepiona przez starszych tymi tematami.

Osobiście zauważam, że aktualna sytuacja powoli zaczyna się poprawiać i idzie w dobrym kierunku. Młodzież coraz częściej i więcej angażuje się w kultywowanie regionalizmu. Za namową i wsparciem ze strony osób starszych wstępuje w struktury lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Regionalnych, czy ujawnia się jako twórca ludowy, pokazując prace rękodzielnicze na szerszą skalę niż tylko cztery ściany swojego domu.

Ja, jako młoda osoba, jestem szczęśliwa, że przyczyniam się do tego, iż rękodzieło wraca i powoli zaczyna być zauważane i doceniane również wśród młodych ludzi.

Jakie działania, Pani zdaniem, można podjąć, aby zachęcić ludzi do utożsamiania się z kulturą i tradycją swojego regionu?

Nawiążę tutaj do ubiegłorocznych grudniowych spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” z siedzibą w Limanowej w ramach projektu pn. „Aktywność i doświadczenie seniorów dźwignią rozwoju społecznego” – IV edycja, na których miałam okazję być i osobiście je prowadzić. Spotkania te połączone z warsztatami artystyczno-plastyczno-manualnymi były świetnym czasem na integrację wewnątrz- i międzypokoleniową. Zarówno prezentacja multimedialna przygotowana przez Organizatorów spotkania, jak i warsztaty plastyczne wzbudziły wśród zebranych dużo zainteresowania i uśmiechu. Widać było chęć pozyskiwania wiedzy nt. regionalizmu, kultury, tradycji Małej Ojczyzny. Myślę, że tego typu spotkania zachęcają ludzi, a przede wszystkim młodzież do utożsamiania się z kulturą i tradycją swego regionu.

Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”