Pełni Pani funkcję Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. W związku z tym prosimy o przybliżenie naszym Czytelnikom obowiązków i zadań wykonywanych przez Panią z racji obejmowanego stanowiska.

Obowiązki dyrektora instytucji kultury, a do takich niewątpliwie zaliczyć należy biblioteki publiczne, wynikają bezpośrednio z przepisów prawa państwowego, a także statutu nadanego instytucji przez organizatora. W przypadku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej działa ona na podstawie Statutu nadanego Uchwałą Rady Miasta Limanowa, a jej dyrektor kieruje całością działalności biblioteki i reprezentuje ją na zewnątrz. Jak łatwo wywnioskować, moje obowiązki wiążą się z zarządzaniem mieniem, kadrą pracowniczą oraz realizacją celów i zadań biblioteki. Do tych ostatnich zaliczyć należy: gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz oraz prowadzenie wypożyczeń  międzybibliotecznych, pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej, organizowanie czytelnictwa i udostępniania materiałów bibliotecznych osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym, edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę, tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych katalogowych, bibliograficznych, faktograficznych, współpraca z innymi bibliotekami w tym zakresie, gromadzenie i opracowanie dokumentów życia społecznego, doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej, współpraca z innymi bibliotekami, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb informacyjnych,  oświatowych i kulturalnych mieszkańców.

Czytelnictwo powoli zaczyna wzrastać i stawać się modne. Młodzi chętniej sięgają po różnego rodzaju literaturę. Czy według Pani faktycznie tak jest?

Na terenie Limanowej czytelnictwo jest na wysokim poziomie, porównując do czytelnictwa w całej Małopolsce, co nie zmienia faktu że jednak utrzymuje się tendencja spadkowa. Ze sprawozdań, które przygotowujemy m.in. dla Głównego Urzędu Statystycznego wynika,  że w roku 2016 zanotowaliśmy największy spadek liczby czytelników wśród grupy czytelniczej 20-24 lata. Podejrzewamy, że składa się na to co najmniej kilka czynników zewnętrznych, które nawet nie są bezpośrednio związane z działalnością i „ofertą” naszej biblioteki. Pozostaje nam mieć nadzieję, że ta grupa osób nie zrezygnowała całkowicie z czytelnictwa jako takiego, a jedynie są to osoby niezarejestrowane w naszej limanowskiej bibliotece. Co nie zmienia faktu, że liczymy, iż jednak trafią kiedyś do nas i zostaną w przyszłości naszymi czytelnikami.

Jaki rodzaj literatury jest aktualnie najchętniej pozyskiwany przez Czytelników Miejskiej Biblioteki w Limanowej?

Ponad pięćdziesiąt procent wszystkich wypożyczeń w naszej bibliotece stanowi literatura beletrystyczna dla dorosłych. Po niej na drugim miejscu popularnością cieszy się  literatura dla dzieci, pozostałe wypożyczenia dotyczą literatury popularno-naukowej oraz wypożyczenia prezencyjne.  Ogólna liczba wypożyczeń w 2016 roku wynosi 113 652.

Najpopularniejsi autorzy polscy wśród czytelników dorosłych to: Maria Ulatowska, Agnieszka Lingas – Łoniewska, Katarzyna Michalak, Hanna Cygler, Katarzyna Grochola. Już drugi rok z rzędu na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych książek w naszej wypożyczalni dla dorosłych jest: „Nie o taką Polskę walczyli… Historia oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów”.

Najpopularniejszą książką dziecięcą w 2016 roku nadal jest Harry Potter. Dzieci lubią też czytać o bohaterach swoich ulubionych bajek filmowych m.in. Smerfach, Śwince Peppie, Królu Lwie, Scooby-Doo itd. Wśród polskich autorów młodzi czytelnicy czytają książki Wiesława Drabika, Anity Głowińskiej, Wojciecha Widłaka, Zofii Staneckiej, Małgorzaty Strzałkowskiej, Doroty Gellner, Ewy Skarżyńskiej.

A co ostatnio Pani czytała tak dla własnej przyjemności?

Zdarza mi się czytać kilka książek jednocześnie, w zależności od nastroju oraz ilości wolnego czasu. Obecnie kończę czytać książkę „Anna Seniuk. Nietypowa Baba jestem” – wywiad z córką Magdaleną Małecką. W tak zwanym międzyczasie rozpoczęłam czytanie książki „Sposób na cholernie szczęśliwe życie” – rozmowa z siostrą Małgorzatą Chmielewską. Kiedy bywam bardzo zmęczona to czytam powieść Roberta Bruttera i Jerzego Niemczuka „Ranczo”, poprawia ona humor nawet w najbardziej trudny dzień. W planach mam przeczytanie wydanej w styczniu książki „Pan Fiasko i jego Sukcesy” autorstwa Henryka Bardijewskiego oraz książkę Antoniego Kroha „Za tamtą górą”.

Swoim dzieciom na dobranoc czytam obecnie „Pamiętnik grzecznego psa” autorstwa Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. Na specjalne życzenie syna czytam, znaną mu już prawie na pamięć, książkę o drużynie piłkarskiej FC Zawiercie pod tytułem „Zagadki piłkarskie. Drużyna marzeń” autorstwa Wioletty Piaseckiej.

Poleciłaby ją Pani Czytelnikom na długie zimowe wieczory?

Oczywiście. Wszystkie tytuły, które tutaj wymieniłam mogę Państwu polecić, zwłaszcza tym, którzy chcą się zrelaksować.

Coraz popularniejsze stają się spotkania ze znanymi osobami w MBP. Jedno z ostatnich spotkań tj. z aktorem Bronisławem Cieślakiem, który zagrał Porucznika Borewicza w serialu pt. „07 zgłoś się” wzbudziło spore zainteresowanie na Limanowszczyźnie. Może opowie nam Pani coś więcej na temat projektów zrealizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ubiegłym roku?

To prawda, zapraszamy do naszej biblioteki osoby znane z ekranów kin, pierwszych stron gazet czy list bestsellerów wydawniczych. Robimy to z myślą o mieszkańcach Limanowszczyzny, którzy chcą osobiście poznać swoich idoli, posłuchać tego, co mają o swojej pracy i swoim życiu zawodowym czy prywatnym do powiedzenia, zrobić sobie z taką osobą zdjęcie czy zdobyć autograf. Bardzo nas cieszy, że tego typu spotkania cieszą się uznaniem mieszkańców wyrażanym nam często nie tylko bezpośrednio, ale przede wszystkim frekwencją. Już mogę zdradzić, że udało nam się „zakontraktować” – ze względu na jego napięty kalendarz: dopiero na kwiecień – absolutnie topowego krajowego aktora filmowego i teatralnego, którego, jestem o tym przekonana, zna i kojarzy każdy z nas. Niebawem ogłosimy o kogo chodzi.

Podsumowując, w takim generalnym ujęciu: w 2016 roku zrealizowaliśmy 33 imprezy, były to spotkania autorskie, konferencje, konkursy, wernisaże

Jak Pani zdaniem funkcjonuje tzw. „życie kulturalne” na Limanowszczyźnie? Czy mają Państwo, jako Miejska Biblioteka Publiczna, pomysły na 2017 rok, które umożliwią rozwój kultury społeczeństwa limanowskiego? Może kilka słów o zbliżających się inicjatywach?

To pytanie jest trudne, a to głównie dlatego że temat jest bardzo obszerny, można by go rozpatrywać na kilku co najmniej poziomach i myślę, że bardziej w ramach jakiejś pracy naukowej, a nie krótkiego wywiadu. Ja rozpatrywałabym „życie kulturalne” naszego regionu w trzech podstawowych aspektach czyli: kultywowania tradycji i kultury z sięganiem do jej źródeł, uczestnictwa w stwarzanej ofercie kulturalnej oraz własną twórczość.

Ten pierwszy aspekt oceniam najlepiej, najwyżej. Uważam, że mieszkańcy Limanowszczyzny są bardzo świadomi swojej tożsamości. Mamy wiele wielopokoleniowych zespołów regionalnych – Limanowska Słaza cieszy się niegasnącą popularnością. Jest wiele gmin w powiecie takich jak Kamienica, Jodłownik, Słopnice, gdzie niemal namacalnie możemy zetknąć się z etnografią i szacunkiem do kultury ludowej naszych dziadów.

Odnośnie uczestnictwa w ofercie kulturalnej: wiem, że jest procent mieszkańców którzy tę ofertę znają i czerpią z niej. Wiem również, że część z nich stara się korzystać z oferty „zewnętrznej”: wydarzeń kulturalnych odbywających się poza terenem naszego regionu, ofert teatrów, oper, galerii w całej Polsce. Nie potrafię precyzyjnie oszacować jak duży to jest procent, ale  śmiem przypuszczać,  że elitarny. Ale jednak jest i należy się z tego cieszyć, że mieszkańcy miasta i regionu „konsumują” również ofertę kulturalną na wysokim poziomie i serwowaną poza terenem np. naszego powiatu.

Spotkałam się z bardzo dużą frekwencją na naszych lokalnych wydarzeniach kulturalnych tj. Koncert Noworoczny, koncert z okazji Dnia Kobiet, spektakle teatralne np. Teatru Bagatela prezentowanie w LDK, ale podkreślić należy, że imprezy te były dotowane przez samorząd więc bezpłatne dla mieszkańców. Wszystkie imprezy organizowane przez bibliotekę, o których już wcześniej wspomniałam, są bezpłatne.

Coraz częściej rodzice w ramach organizacji czasu wolnego korzystają z oferty bibliotek, domów kultury i innych tego typu instytucji. Na własnym przykładzie to odczuwamy, bo w okresie ferii zimowych czy wakacji letnich brakuje miejsc dla dzieci chętnych do uczestnictwa w oferowanych przez nas warsztatach.

O twórczości własnej Państwo, jako stowarzyszenie, wiecie dużo, więc ja tylko zasygnalizuję: mamy malarzy, rzeźbiarzy, rękodzielników, fotografów, ale również poetów. Tych ostatnich zrzeszamy w Limanowskim Klubie Literackim, który w tym roku będzie obchodził dziesięciolecie istnienia. Myślę, że limanowscy poeci i prozaicy z naszą finansową pomocą po raz kolejny wydadzą  drukiem owoce swojej twórczości.

Przy MBP działa Miejska Galeria Sztuki, gdzie mamy ogromną przyjemność prezentować regionalnych artystów. Nie brakuje nam chętnych i to nie tylko stricte związanych z naszym regionem, którzy swoją twórczością chcą się dzielić. Staramy się, na miarę naszych możliwości, promować i upowszechniać kulturę równie usilnie co czytelnictwo.

Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”

Fot. Bogdan Skrzekut