Regionalizm

Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” podczas realizacji projektu pn. „Małopolska to jest to!” wraz z ekipą filmową sporządziło materiał, który przedstawia Twórców Ludowych z terenu powiatu limanowskiego.

Twórca ludowy zajmuje się kultywowaniem tradycji danego regionu, skupiając się na tradycyjnym rzemiośle swoich korzeni. Warto pamiętasz, iż całokształt działalności artystycznej społeczności lokalnej, na ogół wiejskiej to sztuka ludowa, która jest niezwykle bogata na terenie powiatu limanowskiego.

Poniżej przedstawiamy pokrótce charakterystykę Twórców, których odwiedziliśmy na potrzeby realizacji w/w filmu:

Marzena Łacna to twórczyni ludowa z miejscowości Kasina Wielka (Gmina Mszana Dolna). Pani Marzena to bardzo otwarta, uśmiechnięta i energiczna kobieta zajmująca się rękodziełem. Jej pasją jest wyszywanie gorsetów ludowych koralikami i cekinami. Gorsety te są pięknie i misternie wykonane.

Stefania Gierczyk mieszkanka wsi Zasadne (Gmina Kamienica). Rękodzieło zawsze było i będzie zamiłowaniem Pani Stefani, która jest niezwykle utalentowana i lubi ,,spełniać się twórczo”. Jej pasją są kwiaty z bibuły, które barwnie przystrajają wieńce dożynkowe, palmy wielkanocne, a także stroiki i bukiety okazyjne.

Józefa Wierzycka mieszkanka wsi Zalesie (Gmina Kamienica) to niezwykła twórczyni ludowa. Koronka szydełkowa to jej wielka pasja. Wśród prac pojawiają się motywy świąteczne: bombki, gwiazdki, anioły, a także ozdoby wielkanocne: koszyczki na święconkę, koronkowe pisanki i inne ozdoby.

Józefa Hanula mieszka w miejscowości Konina (Gmina Niedźwiedź), a jej pasją jest rękodzieło. Pani Józefa jest znaną w okolicy twórczynią gorsetów. Haftuje także motywy regionalne na innych częściach garderoby np. torebkach, koszulach, spodniach, bluzkach, sukienkach czy spódnicach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci

Leszek Lis pochodzi z Mordarki, jest twórcą „Kuźni Hefajstosa”. Zajmuje się kowalstwem artystycznym i usługowym, ślusarstwem czy metaloplastyką. Spawanie metali niezależnych i aluminium to także umiejętności Pana Leszka.

Zygmunt Kłosowski urodził się w Zakopanem w 1951 roku, w rodzinnej willi Cicha. Pochodzi ze znanej rodziny plastyków. Namalował wiele obrazów, a maluje głównie pejzaże, martwą naturę, jak i miniaturowe impresje. W ciągu dnia potrafi stworzyć ich kilka. Do sztalug zasiada bardzo wcześnie rano i maluje do późnego wieczoru. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i kolekcjach prywatnych w Danii, Francji, Niemczech i USA.

Marian Ślazyk urodził się w 1959 roku w Słopnicach w rodzinie wielodzietnej. Od najmłodszych lat interesował się sztuką. Jego twórczość podobna jest do dzieł Weissa, Cybisa, Cybis-Rudzkiej, Stanisławskiego, Hasiora i Wieczorka. Do tworzenia wykorzystuje różne inne materiały np. deski na których namalował już cykl aniołów i kotów. Z czasem zaczął także rzeźbić. Jego talent stał się niemal uniwersalny. Prace powstają bardzo szybko, praktycznie pod wpływem chwili, a znajdują się one zarówno w kolekcjach krajowych jak i zagranicznych.

Ignacy Gromala to znakomity kamienicki rzeźbiarz ludowy. W jego twórczości goszczą głównie elementy religijne, ale także regionalne. Rzeźbi on z drewna lipowego. Większość jego dzieł to rzeźby, chociaż zachwyt budzi także ilość płaskorzeźb. Chętnie udziela się na Dniach Gorczańskich, na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury robi wystawy.

Zachęcamy do zapoznania się z większą ilością informacji na temat twórców ludowych powiatu limanowskiego, które znajdują się w zakładce „Regionalizm”.

glowne-ignacy-gromala glowne-jozefa-hanula glowne-jozefa-wierzycka glowne-leszek-lis glowne-marian-slazyk glowne-marzena-lacna glowne-stefania-gierczyk glowne-zygmunt-klosowski