Wydarzenia Kulturalne i Sportowe

III Jarmark Historyczny Św. Marii Magdaleny w Limanowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

23 lipca 2017 roku w Parku Miejskim w Limanowej odbył się III Jarmark Historyczny Św. Marii Magdaleny – „Między wojnami: piękne dwudziestolecie”, którego gospodarzem był Burmistrz Miasta Limanowa – Pan Władysław Bieda.
Tegoroczna edycja przeniosła uczestników w burzliwy okres końca „wielkiej wojny” oraz dwudziestolecia międzywojennego, podczas których w Limanowej kwitło bujne życie towarzyskie i kulturalne, wzbogacane licznymi nowinkami technicznymi, które kontrastowały z tradycyjnymi sposobami życia znanymi od lat.

Goście Jarmarku mogli zobaczyć jak wyglądało limanowskie społeczeństwo w latach 1918 – 1939, co zagwarantowały grupy rekonstrukcyjne odtwarzające życie cywilne i wojskowe – widzowie zobaczą m.in. austro-węgierski lazaret, przygotowany przez GRH „Gorlice” czy pokaz musztry konnej i walki białą w wykonaniu ułanów ze Stowarzyszenia „Kasztanka” prezentujących umundurowanie z późnych lat 30. Jedyną z przygotowanych inscenizacji będzie także przybicie do dworu Marsów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego, który rzeczywiście odwiedził Limanową w 1929 roku, witany przez tłumy mieszkańców.

Obecni na Jarmarku rzemieślnicy wprowadzą wszystkich chętnych w tajniki kuźni wojskowej, a także m.in. dziejów książek, pisma, wytwarzania pieczęci i drzeworytów. Nie zabrakło także spektaklu obrzędowego prezentowanego przez zespół regionalny „Limanowianie”, czy Koło Gospodyń Wiejskich z Laskowej, które na swój warsztat artystyczny wzięło uroczystość prymicji, a także szlagierów z dwudziestolecia międzywojennego, w wykonaniu orkiestry dętej „Echo Podhala”. Część artystyczną Jarmarku stanowiły również występy gwiazd wieczoru – zespołu „Fifidroki”. Na zakończenie Jarmarku miał miejsce pokaz plenerowego – kina letniego pod gwiazdami, które zaprezentowało widzom jedną z najlepszych komedii przedwojennego kina „Piętro wyżej” w reżyserii Leona Trystana, ze znakomitym Eugeniuszem Bodo w roli głównej – film miał swoją premierę w 1937 roku i to właśnie z niego pochodzi znany wszystkim utwór „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Na terenie Parku Miejskiego tradycyjnie będą czekały na uczestników stoiska z produktami tradycyjnymi, degustacją potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz pracami lokalnych artystów. Dla najmłodszych Polskie Towarzystwo Historyczne O/Limanowa zorganizowało grę miejską, zachęcającą do poznania jarmarków limanowskich, a także stylu życia sprzed około 90. lat, w których dla uczestników czekały atrakcyjne nagrody.

Źródło: www.ldk.limanowa.pl

Fot. Daria Bokowy

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.