Zabytki

Dwór w Kamienicy

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Dwór w Kamienicy wybudowany został w latach 30. XIX wieku. To klasycystyczny kamienicki dwór, który wkrótce został przez Marszałkowicza powiększony i przebudowany w stylu empire. Powstał na rzucie złożonym z trzech części – parterowego korpusu głównego i przylegających do niego po obu stronach piętrowych skrzydeł bocznych, mocno wysuniętych ryzalitowo przed lico fasady głównej. Od strony frontowej skrzydła zostały połączone kolumnadą, przebiegającą przez całą długość korpusu głównego.

Wszystkie skrzydła nakryte dachami czterospadowymi krytymi gontem, w części głównej od strony ogrodu z powiekami, w których umieszczono okienka doświetlające poddasze. Fasady gładko tynkowane, bez dekoracji architektonicznej.

W korpusie głównym układ wnętrz dwutraktowy, w osiach wewnętrznych skrzydeł bocznych umieszczono klatki schodowe prowadzące do pomieszczeń na piętrze.

W zespole dworskim w Kamienicy zachował się do dziś jeszcze jeden niezwykle ciekawy obiekt – stary dwór, wzniesiony przez Józefa Kirchnera przed 1830 rokiem. Posiada on typową formę klasycystycznego dworku polskiego, murowany z cegły, prostokątny, z gankiem wspartym na dwóch kolumnach (obecnie zachowała się tylko jedna), nakryty wysokim gontowym dachem. Przy jednej z fasad bocznych zachowane resztki dawnej drewnianej werandy. Dworek w bardzo złym stanie technicznym.

W niewielkiej odległości od obu obiektów stoi budynek dawnej poczty – parterowy, nakryty wysokim mansardowym dachem łamanym, z portykiem kolumnowym od frontu. Niegdyś portyk poczty wspierały trzy kolumny, obecnie po renowacji otrzymał cztery, zgrupowane parami.

Zespół dworski Marszałkowiczów obecnie jest siedzibą Ośrodka Szkoleniowo-Turystycznego „Dworek Gorce”. W nowym dworze mieszczą się pokoje gościnne i sala konferencyjna, „Stara Poczta” pełni rolę stołówki i sali bankietowej, w dawnym spichlerzu urządzono kawiarnię, a stajnie służą niewielkiej stadninie koni huculskich.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.