Dwór w Laskowej został wzniesiony przez rodzinę Laskowskich w 1677 roku, (na co – oprócz dokumentów – wskazuje data umieszczona na zastrzale konstrukcji dachu). W czasie swojej ponad trzystuletniej historii dwór był kilkakrotnie przebudowywany, co jednak nie zmieniło jego zasadniczej bryły.

Wzniesiony na kamiennych fundamentach, drewniany, o konstrukcji zrębowej, o tynkowanych na biało ścianach, podpiwniczony (piwnice nakryte kamiennymi kolebkami). Założony na planie prostokąta, trzytraktowy z sienią i klatką schodową pośrodku. Wejście główne usytuowane na krótszej (zachodniej) osi budynku. Podczas powojennej przebudowy zlikwidowano ujmujący je drewniany ganek. Z podłużnej sieni wiodą wejścia – na prawo do pokoi mieszkalnych, a na lewo do najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia – podłużnej sali, dawnej kaplicy. Pomieszczenia parteru nakryte stropami belkowymi, „kaplica” nakryta stropem w postaci drewnianych ram dekorowanych stiukiem i polichromią. Całość nakryta dachem czterospadowym, łamanym, polskim (w proporcjach odpowiadających tzw. dachom „krakowskim” – z wysoką belką uskoku) pobitym gontami.

Największe zainteresowanie wzbudza dawna kaplica. Jest ona podłużną salą o bogato dekorowanym stropie, podzielonym drewnianymi i stiukowymi ramami na pola o różnym kształcie. Centrum kompozycji zajmuje układ pięciu owalnych ram – w środkowej, w otoczeniu główek aniołów i girland, umieszczono malowany na płótnie wizerunek Chrystusa błogosławiącego, w pozostałych polach – popiersia Ewangelistów, z których pozostały wizerunki śś. Mateusza i Łukasza, po śś. Janie i Marku pozostało puste miejsce… zaginęli podczas konserwacji w latach 80… Pozostałą przestrzeń pokrywają barwne motywy roślinne i geometryczne. Fryz podstropowy, odsłonięty w 1976 roku, przedstawia liście akantu i ptaki. W latach 2002-2005 polichromia została odrestaurowana z funduszy konserwatora zabytków.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.