Zabytki

Dwór w Przyszowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Początki dworu w Przyszowej sięgają końca XVI wieku. Później był wielokrotnie przebudowywany. Znacznie zniszczony został podczas bitwy pod Limanową w 1914 roku, później odbudowany.

Budowla usytuowana została na zboczu skarpy, co sprawia, że w części południowej parterowy dwór uzyskał dodatkową kondygnację przyziemia, posadowionego na wysokim kamiennym cokole.

Korpus główny prostokątny, z usytuowanym od strony zachodniej prostopadle zakończonym trójbocznie skrzydłem. Od strony wschodniej wydatny ryzalit zwieńczony dominującą nad całością wieżą. Wejście główne do dworu usytuowano po stronie północnej, na przecięciu się linii korpusu głównego ze skrzydłem zachodnim. Elewacje tynkowane, o podziałach ramowych, wypełnionych drobnymi, wyrobionymi w tynku ornamentami. Narożniki boniowane. W górnej części elewacji południowej umieszczony herb właścicieli majątku Nałęcz.

Niedaleko, w byłym parku dworskim zachowało się kilka ogromnych, kilkusetletnich dębów. w dwudziestoleciu między wojennym na terenie tego parku został założony przez doktora Żuk-Skarszewskiego Zakład Wodolecznictwa.

Po powrocie do rąk przedwojennych właścicieli, odremontowany dwór jest, jak przed laty, domem mieszkalnym.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.