Zabytki

Dwór w Świdniku

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Świdnicki dworek położony jest w starym parku krajobrazowym, sylwetkami starych drzew wyraźnie odcinającym się od rosnących wokoło sadów. Od strony drogi prowadzi do niego aleja zakończona kolistym podjazdem. Dwór zwrócony jest frontem do północy. Jest to obiekt w całości drewniany, o zrębowej konstrukcji pokrytych tynkiem ścian.

Parterowy, z dwukolumnowym gankiem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem (dodanym prawdopodobnie w końcu XVIII lub na początku XIX wieku), a od tyłu z facjatką z półkolistą, ślepą arkadą w szczycie. Układ wnętrz dwutraktowy. Korpus główny stanowi sześć podstawowych pomieszczeń z sienią i salonem na osi. Od strony zachodniej znajduje się dodatkowe wejście dla służby z wydzielonym między traktami wąskim korytarzykiem, przełamującym ścisłą regularność koncepcji. Dość prostą bryłę budynku urozmaicają kwadratowe alkierze umieszczone na narożnikach budowli. Korpus główny pokryty dachem czterospadowym, alkierze dachami namiotowymi z pazdurami, pokryte, podobnie jak dach korpusu – gontem (pierwotnie świdnicki dwór miał dach łamany zarówno na korpusie głównym jak i alkierzach). Dwór posiada dosyć bogaty detal architektoniczny. We wnętrzu zachowały się dwa rokokowe kominki dwukondygnacyjne; jeden z ramą ornamentalną i maszkaronem, drugi zdobiony ornamentem roślinno-geometrycznym, a także stylowa stolarka z profilowanymi płycinami, okładzinami futryn drzwi i obramieniami okien.

Dworek w Świdniku jest własnością prywatną i jednocześnie stanowi dom mieszkalny nowych właścicieli, co gwarantuje mu stałą opiekę. Po przeprowadzonym remoncie dworek po uprzednim umówieniu się z właścicielami jest udostępniany do zwiedzania.

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.