Zabytki

Kaplica Łask w Limanowej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kaplica Łask w Limanowej

W XVI wieku do wsi Mordarka przywieziono Cudowną Figurę Matki Bożej Bolesnej i umieszczono ją na lipie, która do dnia dzisiejszego rośnie obok. Następnie przeniesiono ją do wybudowanej dla niej drewnianej kapliczki. 18 sierpnia 1668 roku biskup Mikołaj Oborski konsekrował kaplicę. W XVIII wieku powstał spór pomiędzy Kościołem, a właścicielem kaplicy, który zakończył się przeniesieniem Cudownej Figury w 1753 roku do Kościoła Limanowskiego.

Obecna kaplica jest murowana z kamienia i znajduje się w mieście Limanowa. Wybudowana została na przełomie XVIII/XIX wieku, w której umieszczono barokową kopię Piety Limanowskiej.

Wewnątrz kaplicy na ścianach wymalowano w obrazach podania o służącej z dworu z rozbitym dzbanem i powodzi, która uniosła trumnę ze zwłokami dziedziczki heretyczki, zaniedbując kaplicę.

Poniżej kaplicy wytrysnęło źródełko, do którego przez cały rok przybywają pielgrzymi z całej Polski. W archiwum Sanktuarium Limanowskiego znajduje się Księga Łask z udokumentowanymi cudami związanymi także z wodą z tego właśnie źródła. Najbardziej znane uzdrowienia mają związek z oczami.

Do kaplicy przez cały rok przybywają wierni z prośbami o łaski. Co roku w pierwszą niedzielę po 22 września udaje się procesja ulicą Matki Boskiej Bolesnej z Bazyliki do Kaplicy Łask.

  • Adres Parafia M. B. Bolesnej w Limanowej
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.