Zabytki

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jodłowniku

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jodłowniku to zabytkowa świątynia rzymskokatolicka znajdująca się w miejscowości Jodłownik. Pełniła pierwotnie funkcję kościoła parafialnego, a obecnie kościoła pomocniczego parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Fundatorem modrzewiowego kościółka w Jodłowniku był w 1585 roku właściciel wsi – Przecław Niewiarowski. Po jego śmierci, zgodnie z jego testamentem, opiekę nad majątkiem i kościołem przejął zakon Dominikanów z Krakowa. Pod kontrolą tego zakonu kościół znajdował się aż do lat 70. XVIII wieku, to znaczy do momentu konfiskaty dóbr zakonu przez rząd austriacki. Tymczasowo świątynia została włączona do parafii w Skrzydlnej. W XIX wieku w okolice Jodłownika przybyli Cystersi i objęli opiekę nad kościołem. Przeprowadzili wówczas jego generalny remont i założyli pobliski cmentarz. Kiedy w 1925 roku biskup Leon Wałęga ustanowił tu samodzielną parafię, naturalnym było przekazanie jej pod opieką Opactwa Cystersów. Pierwszym proboszczem został ojciec Alojzy Tajduś. Aż do poświęcenia nowego kościoła, drewniany kościółek pełnił funkcję kościoła parafialnego. Obecnie jest zamknięty i msze odprawiane są w nim bardzo rzadko.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jodłowniku to świątynia wzniesiona z drewna modrzewiowego, według zasad konstrukcji zrębowej. Jest w całości oszalowana pionowo i pokryta gontem. W jej założeniu architektonicznym można zauważyć elementy stylu gotyckiego. Jest to kościół jednonawowy, z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, do którego przylega niewielka zakrystia. Góruje nad nim kwadratowa wieża z nadwieszoną izbicą. Na dachu znajduje się również niewielka sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę, dobudowana w XVII wieku.

Wnętrze kościoła nakryte jest płaskim stropem, w nawie z zakrzywieniami. Strop oraz ściany zdobi zabytkowa polichromia z 1764 roku, przedstawiająca medaliony z popiersiami świętych związanych z zakonem Dominikanów. Ołtarz główny pochodzi z II. połowy XVIII wieku. Znajdują się na nim posągi śś. Jacka i Dominika. Pośrodku znajdował się cudowny obraz Matka Boża Jodłownicka, który obecnie znajduje się w ołtarzu głównym nowego kościoła. Zastąpiono go wizerunkiem Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. W kościele znajdują się jeszcze dwa ołtarze boczne: ołtarz z obrazem Najświętsze Serce Pana Jezusa oraz ołtarz z obrazem Matka Boża z Dzieciątkiem.

Wyróżniającym się elementem wyposażenia kościoła w Jodłowniku jest jasna renesansowa ambona, pochodząca z XVI wieku. W kościele znajduje się również wiele obrazów z XVII i XVIII wieku, wraz z obrazem fundatora kościoła Przecława Niewiarowskiego z 1600 roku oraz dwa dzwony z II. połowy XVI wieku i piękna drewniana chrzcielnica.

  • Osoba O. Krzysztof Morajko
  • Adres Parafia rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Jodłowniku
    Jodłownik 27
    34-620 Jodłownik
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.