Zabytki

Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jurkowie

0 / 5
Dodaj do ulubionych

W 1913 roku biskup Leon Wałęga zdecydował o wyłączeniu terenu Jurkowa z parafii Dobra, a 10 maja 1925 roku została erygowana samodzielna parafia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W jej skład weszły także pobliskie wioski: Wilczyce (6 km), Chyszówki (2 km), Półrzeczki (3 km).

Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto w 1913 roku pod przewodnictwem ks. Jana Nagórzańskiego, organizatora wspólnoty parafialnej. Autorem projektu świątyni był Jan Tarczałowicz. Budynek kościoła jest zbudowany na kształt krzyża łacińskiego z wąskimi nawami bocznymi o charakterze bazylikowym oraz kolebkowym sklepieniem w nawie głównej. Kościół o konstrukcji zrębowo-słupowej oszalowany wewnątrz deskami, ozdobiony polichromią. Posiada wieżę wykonaną z naturalnego kamienia. Dach kościoła –  siodłowy i pulpitowy, z którego wyrasta wieżyczka na sygnaturkę z ośmiokątną latarnią. Świątynia nie posiada konkretnego stylu, jednak konstrukcja zrębowo-słupowa, nawiązująca do miejscowej architektury czyni go unikatowym zabytkiem regionu.

Również wnętrze świątyni posiada bogate wyposażenie. Ołtarz główny został wykonany w stylu neoromańskim przez Franciszka Adamka w 1920 roku. Umieszczono w nim obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ołtarze boczne, w tym samym stylu, były wykonane przez Antoniego Wróbla w 1932 roku. W lewej nawie znajduje się ołtarz Serca Jezusowego z figurą Jezusa, który ozdabiają figury św. Piotra i św. Pawła. W prawej zaś ołtarz z kopią obrazu Jezusa Przemienionego (oryginał przechowywany jest w kościele w Dobrej). Jak mówi podanie obraz ten przynieśli pasterze wołoscy, którzy w XV wieku zbudowali tu niewielką cerkiew. W późniejszym czasie została ona przekształcona w kaplicę, niestety zniszczyła ją powódź. Do wyposażenia kościoła należą również: kamienna chrzcielnica, zwieńczona pokrywą ozdobioną gołębicą symbolizującą Ducha Świętego, wykonana w 1932 roku oraz ambona  ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi Chrystusa Dobrego Pasterza i Ewangelistów.

Ściany kościoła zdobi ornamentalna i figuralna polichromia nawiązująca do sztuki wschodniej, wykonana w 1966 roku przez Teresę Stankiewicz i Witolda Domasiewicza. Do najciekawszych jej elementów należą: Stworzenie świata – na sklepieniu nawy głównej, Chrystus Pantokrator – wzorowany na bizantyjskich ikonach, Droga Krzyżowa oraz Tajemnice różańca świętego.

Na placu przed kościołem stoi strzelista dzwonnica, wybudowana w 1970 roku, na której znajdują się trzy dzwony wykonane w latach 1935-1959.

Budynek kościoła wielokrotnie był odnawiany i modernizowany, między innymi w latach 1953, 1956, 1966 oraz 1980. W roku 1980 w miejscu zniszczonej wzniesiono nową wieżę, nawiązującą do stylu świątyni.  Generalny remont podjęto w latach 2007-2012. Dokonano renowacji fundamentów, odwodnienia, izolacji, instalacji odgromowej. Wymieniono zniszczoną, drewnianą elewację na nową. Zmieniono w całości dach kościoła oraz wieżyczkę sygnaturki z pokrycia eternitem na blachę miedzianą. We wnętrzu dokonano renowacji ołtarzy, wykonano nową posadzkę oraz ogrzewanie. Na zewnątrz kościoła wybudowano dwa parkingi oraz ogrodzenie z kamienia, oświetlono świątynię.

  • Osoba ks. Tadeusz Piwowarski
  • Adres Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
    Jurków 128
    34 - 643 Jurków

Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.