Zabytki

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku to świątynia rzymskokatolicka, która jest już trzecią świątynią z kolei we wsi Wilkowisko. Została zbudowana w latach 1917-1923, na wzór poprzedniej, która spłonęła w wielkim pożarze 28 stycznia 1916. Konsekracji dokonano 25 grudnia 1923. W 1997 miał miejsce remont kościoła – największy od momentu jego budowy.

Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół w Wilkowisku to świątynia drewniana, wzniesiona według zasad konstrukcji zrębowej, oszalowana poziomo. Posiada jedną nawę, z trójkątnie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia z dawną lożą kolatorską na piętrze. Do nawy przylegają: od południa  kaplica, od północy  kruchta oraz od frontu – przedsionek kwadratowej wieży. Siodłowy blaszany dach wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zakończona baniastym hełmem. Kościelna wieża wzniesiona jest na planie kwadratu. Podzielona jest na kilka kondygnacji przez odsadzkę i zadaszenia. Dwa najwyższe piętra zdobione są niewielkimi pilasterami i fryzem arkadowym. Całość wieńczy baniasty barokowy hełm. Do kościoła prowadzą dwa wejścia z ozdobnymi nadprożami. Wnętrze świątyni nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym. Ściany pokrywa drewniana boazeria, która doskonale komponuje się z innymi drewnianymi elementami wyposażenia. Ważne daty z życia parafii zostały wyrzeźbione nad wejściem z kościoła do zakrystii.

Ołtarz główny pochodzi ze starego kościoła w Limanowej. Wykonany jest w stylu późnego baroku. Znajduje się w nim rzeźba Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz obraz ,,Matka Boska Dobrej Opieki” z początku XVIII wieku. W górnej części ołtarza znajduje się barokowy wizerunek patronki kościoła – św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Ołtarze boczne wykonane są w stylu barokowym w latach 1926-1935 przez Antoniego Wróbla: ołtarz z obrazem Serce Jezusa;  ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy;  ołtarz z obrazem Święty Józef z Dzieciątkiem.

W kościele znajduje się wiele interesujących elementów wyposażenia, w większości wykonanych z drewna: neobarokowa ambona z 1926, kamienna chrzcielnica z początku XX wieku, drewniane konfesjonały, wykonane przez Władysława Stolarza, obrazy Drogi Krzyżowej.

  • Osoba ks. Jacek Olszak
  • Adres Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.