Zabytki

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Barbary Męczennicy w Szyku

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Barbary Męczennicy to zabytkowa świątynia rzymskokatolicka.

Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Obecny kościół wzniesiono w 1633 roku z wykorzystaniem fragmentów starszej świątyni z I. połowy XVI wieku. Kościół został poświęcony w 1634 roku. Kilkukrotnie przechodził remonty, z czego najpoważniejsze były te w 1751 roku, w II. połowie XIX wieku oraz w latach 90. XX wieku.

Kościół w Szyku to przykład późnogotyckiej architektury drewnianej. Zbudowany został w konstrukcji zrębowej. Przylega do niego wieża konstrukcji słupowej. Jest to świątynia jednonawowa, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, do którego przylega niewielka zakrystia. Nawę i prezbiterium przykrywa dach jednokalenicowy, siodłowy, oparty o więźbę storczykową w typie gotyckim. Nad nim znajduje się barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Po zachodniej stronie znajduje się izbicowa wieża o pochyłych ścianach, luźno związana z korpusem, nakryta daszkiem namiotowym. W jej dolnej części znajdują się dwa wejścia z nadprożami w kształcie tzw. oślich grzbietów. Zarówno dach, jak i ściany boczne oraz większość detali architektonicznych przykryta jest dwubarwnym gontem. Wnętrze kościoła nakryte jest stropami płaskimi z zaskrzypieniami w nawie. Zdobiąca je polichromia została wykonana w II. połowie XIX wieku. W prezbiterium odsłonięte pozostawiono fragmenty starszych renesansowych malowideł, pochodzących z XVI wieku. Największe fragmenty przedstawiają sceny Wniebowzięcia oraz sceny z życia św. Stanisława Biskupa.

Ołtarz główny utrzymany w ciemnych barwach i złocony. Wykonany w II. połowie XVIII wieku, w stylu późnobarokowym. Znajduje się w nim namalowany na początku XVI wieku na desce obraz Matka Boża z Dzieciątkiem, którego autorstwo przypisuje się Stanisławowi Samostrzelinkowi, część historyków sztuki przypisuje go anonimowemu artyście, zwanego też Mistrzem z Szyku. Obraz przesłaniany jest przez wizerunek patronki kościoła – św. Barbary. W górnej części ołtarza znajduje się rzadkie przedstawienie Boga Ojca z martwym Chrystusem na ręku, tzw. Pietas Domini. Obraz prawdopodobnie był częścią tryptyku. Ołtarze boczne, rokokowe są bogato zdobione i pozłacane: ołtarz z obrazem św. Józefa i wizerunkiem św. Kingi w części górnej; ołtarz z obrazami św. Stanisława i św. Wojciecha (wymienne) oraz św. Apolonii w zwieńczeniu. Niedaleko ołtarza głównego znajduje się obraz przedstawiający św. Wawrzyńca, poniżej którego umieszczono siedem popiersi różnych świętych. Obraz ten jest częścią późnogotyckiego tryptyku, datowanego na ok. 1520 rok. Z drugiej jego strony umieszczono obrazy Pojmanie Chrystusa i Ukrzyżowanie.

W kościele znajdują się również inne zabytkowe elementy wyposażenia, w tym: kamienna chrzcielnica z 1585 roku, ozdobiona herbem Półkozic, barokowy obraz Św. Jan Nepomucen z 1726 roku, późnobarokowy kielich mszalny z 1753 roku, XVIII-wieczne ornaty oraz dzwon z 1765 roku.

 

  • Osoba ks. Grzegorz Ochał
  • Adres Parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława i św. Barbary w Szyku
    Szyk 7
    34-620 Jodłownik
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.