Zabytki

Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej

0 / 5
Dodaj do ulubionych

Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej to zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVII wieku.

13 października 1971 roku umieszczony został w rejestrze zabytków województwa małopolskiego. Obecnie znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół stoi w otoczeniu starego drzewostanu, który również znajduje się na liście zabytków województwa małopolskiego. Zabytkowe jest również otoczenie kościoła, a zwłaszcza ogrodzenie z bramkami, które powstało w 1800 roku. W ogrodzeniu znajdują się niewielkie kapliczki, w których umieszczono stacje Drogi Krzyżowej.

Pierwszy kościół w Dobrej zbudowany został już w XIV wieku, kiedy erygowano we wsi parafię. Świątynia ta jednak spłonęła w nocy 1 lipca 1678 roku. Nowy kościół ufundowany został przez podkomorzego koronnego Jerzego Dominika Lubomirskiego. Konsekrowany 24 czerwca 1684 roku przez biskupa Mikołaja Oborskiego. W 1760 roku dobudowano do kościoła, od strony północnej, kaplicę. Umieszczono tam barokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. W latach 1865 – 1867 dokonano przebudowy świątyni – dobudowano kruchtę, przedłużono prezbiterium i zakrystię. W 1912 roku zdecydowano o położeniu blachy na zniszczonym drewnianym goncie. Jest to świątynia trzynawowa, drewniana (modrzewiowa), konstrukcji zrębowej, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Góruje nad nią kwadratowa wieża słupowa. Pierwotnie kościół kryty był drewnianym gontem, ale w 1921 roku położono na nim blachę ocynkowaną.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu rokokowym. Zdobi je barokowa polichromia figuralna z 1760 roku, odrestaurowana przez Jana Stankiewicza w latach 1863 – 1865, przedstawiająca Apostołów i świętych.

W kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej ołtarz główny wykonany jest w stylu rokokowym. Znajduje się w nim XVIII-wieczne złote tabernakulum, wykonane przez Jakuba Jaska. Nad nim umieszczono namalowany na desce obraz Przemienienie Pańskie, wykonany w stylu Veraicon stanowiący pozostałość po istniejącej w Dobrej lub Jurkowie cerkwi wołoskiej, zniszczonej przez powódź. Obraz strzeżony jest przez drewniane figury Mojżesza i Eliasza. Przed ołtarzem, w balustradzie, umieszczono herb dawnych właścicieli Dobrej i fundatorów kościoła – Lubomirskich.

Ołtarze boczne wykonane w stylu barokowym: ołtarz z obrazem Święta Rodzina, który został przemalowany w 1864 roku. W kronikach odnotowano, że artysta podczas prac konserwatorskich zmienił twarze postaci; ołtarz z obrazem Matka Boska Różańcowa w otoczeniu św. Katarzyny ze Sjeny i św. Dominika, namalowanym przez Michała Strzegockiego. W zwieńczeniu umieszczony jest wizerunek św. Aleksandra; ołtarz św. Sebastiana – patrona Sebastiana Lubomirskiego. W jego predelli znajduje się niewielki obraz na desce Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny. Główny obraz to Ukrzyżowanie. Jest on przesłaniany namalowanym w 1865 roku przez Jana Stankiewicza obrazem Święty Izydor; ołtarz z obrazem Ecce Homo, również autorstwa Jana Stankiewicza, przesłanianym dziełem Romualda Reguły Serce Jezusa z 1944 roku; ołtarz z obrazem Matka Boża Szkaplerzna ofiarująca szkaplerz zakonnikowi. Jest to kopia cudownego obrazu, ufundowanego przez ks. Wojciecha Juraszewskiego w 1760. Oryginał przeniesiono do nowej świątyni.

W kościele znajduje się także ambona rokokowa, drewniana, która pochodzi z XVIII wieku. Zdobią ją polichromowane płaskorzeźby z wizerunkiem Ewangelistów. Nakrycie ambony pochodzi z 1865 roku. Poza tym w kościele umieszczona jest także chrzcielnica, która pochodzi z XVIII wieku.

  • Osoba ks. Zbigniew Smajdor
  • Adres Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Dobrej
    Dobra 99
    34-642 Dobra
Interaktyna Mapa Atrakcji TurystycznychPopularyzacja atrakcji turystycznych Województwa Małopolskiego.